Zamyšlení nad vzplanutím dvou ohňů za poslední dubnové noci

Zamyšlení nad vzplanutím dvou ohňů za poslední dubnové noci zdroj: Wikipedia.org

30. 4. 2013, 15:54 | Jiřina Nováková

stalo se 30. dubna 2008 21. století

Pálení čarodějnic v posledním dubnovém dni patřilo a dodnes patří k velmi populárním lidovým zvykům. V celé zemi se rozhoří tisíce ohňů a vater, u kterých se lidé sejdou, dnes především kvůli zábavě.

Jen málokdo tuto noc ještě spojí s magickými rituály, na které věřili naši předci. V onu magickou Filipojakubskou nebo Valpružinu noc mají podle dochovaných písemností především zlé síly větší moc než jindy.

Půlnoc znamenala hranici mezi dvěma polovinami roku. V noci se zapalovala dvojice ohňů a předěl mezi nimi symbolizoval hranici mezi jasnou a temnou částí roku.

Jaký je vlastně původ Filipojakubské noci?

Tyto tradice mají původ u předkřesťanských pastevců, kteří považovali 1. květen za počátek nového půlročí, kdy docházelo k přechodu ze studeného období do teplého. V tuto dobu doposud ustájený dobytek byl vyhnán na pastvu. Rychlý přechod pro dobytek však představoval obrovské zdravotní riziko, které pastevci přisuzovali zlým silám.

Ochrana úrody a dobytka se zejména soustředila na noc Filipojakubskou, kdy se vesničané chránili především proti čarodějnicím, které očarovávaly a tak poškozovaly dobytek i úrodu. Hlavní účel tohoto lidového svátku byla ochrana úrody a celého hospodářství před pohromou a neúspěchem.

Hony na čarodějnice?

Čarodějnice nebyly jen zlé. V některých jazycích dokonce slovo čarodějnice znamenalo “moudrá žena”. Lidé si dovedli vážit čarodejnic, které znaly tajemství bylin, uměly zahánět nemoci nebo napravovat zlomeniny.

Tradičním a u nás dnes oblíbeným rituálem praktikovaným je vynášení Morany a její upálení nebo utopení. Nejčastěji se Morana hází z mostu nebo ze skály.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: čarodějnictví, oheň, tradice, zvyk

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 27. 10. 2020, včera měl(a) svátek Erik

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt