Zastaveno stíhání policisty, který zbil Kateřinu Jacques

Zastaveno stíhání policisty, který zbil Kateřinu Jacques zdroj: Novinky.cz

20. 11. 2010, 13:18 | Jakub Hájek

stalo se 20. listopadu 2006 21. století

Praha – Trestní stíhání bývalého policisty Tomáše Čermáka, obviněného z útoku na poslankyni Strany zelených Kateřinu Jacques, bylo zastaveno. Podle státní zástupkyně jeho zákrok nebyl trestným činem.

Advokát poslankyně Jacques František Korbel ale protestuje. Označil rozhodnutí státní zástupkyně za skandální a hodlá proti němu podat stížnost. „Je to šokující, je na tom typicky vidět nefunkčnost vyšetřování a postihování trestných činů příslušníků policie,“ sdělil Neaktualitám Korbel. Podle něj z důkazů jednoznačně vyplývá, že zákrok Čermáka byl „bezdůvodný a zcela nepřiměřený“.

Kvůli čemu byl expolicista Čermák stíhán?

Sporný Čermákův zákrok se odehrál při letošním prvomájovém protestu proti demonstraci neonacistů v Praze. Skupina členů Strany zelených se na místě průvodu účastnila neohlášených protestních akcí, střežených policejním kordónem, který neonacisty a jejich protivníky odděloval. Vše tehdy skončilo konfliktem mezi policií a členy Strany zelených v čele s Jacques. Tehdejší ředitelka sekce lidských práv úřadu vlády Jacques uvedla, že ji policista bezdůvodně a brutálně napadl a zbil.

[poll id=”26″]

Čermák ve své obhajobě tvrdil, že třikrát Jacques vyzval, aby nevstupovala do míst, kde by se mohla dostat do kontaktu s průvodem neonacistů. Poté ji za použití donucovacích prostředků donutil nastoupit do policejního vozu.

Celý konflikt označuje za zákonné použití donucovacích prostředků kvůli neuposlechnutí jeho výzvy a následné napadení, při kterém mu Jacques strhla služební odznak.

Podle Jacques a podle obžaloby Čermák Jacques několikrát bezdůvodně udeřil do hrudníku, smýkl s ní na zem, klekl si na ni a při nasazování pout a vtlačování do policejního vozu ji bil, a to mimo jiné i do rozkroku. Bezdůvodné bití a ponižování údajně mělo pokračovat i v policejním voze a na služebně.

Jednání policie vyvolalo silnou kritiku veřejnosti i politiků včetně premiéra Paroubka. Ministr vnitra František Bublan se krátce po incidentu vyjádřil, že zásah považuje za neadekvátní, a nařídil Inspekci ministra vnitra co nejrychlejší prošetření. Čermák byl po urychleném prošetření od policie propuštěn a čelil obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele, ublížení na zdraví a omezování osobní svobody.

5. května 2006 podala Kateřina Jacques na Čermáka trestní oznámení pro podezření z trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele a ublížení na zdraví. Obvodní státní zástupkyně pro Prahu 2 zahájila 24. května 2006 trestní stíhání pro zneužití pravomoci veřejného činitele, ublížení na zdraví a omezování osobní svobody.

Zastánci policisty Čermáka poukazují na politické pozadí případu a proces s Čermákem označují za politický. Skandalizace jeho osoby byla podle nich pouze prostředkem k plánovanému zviditelnění se Kateřiny Jacques před blížícími se volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Křištálová kouleVěštecká koule

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká si ale vyžádá informaci o důvodech zastavení stíhání a městský státní zástupce Martin Omelka poté na základě stížnosti advokáta Kateřiny Jacques rozhodnutí o zastavení zruší. Městské státní zastupitelství 14. srpna 2007 Čermáka u Obvodního soudu pro Prahu 2 znovu obžaluje.

Kateřina Jacques podá u ministerstva vnitra stížnost na znalce doc. PhDr. Mariana Brzybohatého, Ph. D pro podjatost. Ten vypracoval znalecký posudek, ve kterém zásah vyhodnotil jako přiměřený, třebaže situaci udeření Jacques Čermákem označil za „kolaps“.

Bude zjištěno, že znalci bylo vyplaceno znalečné ve výši 7 700 Kč, a tedy následně podán podnět k trestnímu stíhání Brzybohatého za podvod, protože jako zaměstnanec policejní akademie na znalečné neměl podle inspekce nárok. Státní zastupitelství si vyžádá nový znalecký posudek, ale jeho závěry budou podobné jako závěry posudku Brzybohatého.

Obvodní soud pro Prahu 2 zastaví 5. října 2007 trestní stíhání Čermáka. Žalobce podá proti rozhodnutí stížnost k Městskému soudu v Praze. Obvodní soud pro Prahu 2 Čermáka 8. února 2008 zprostií obžaloby.

Jednání Jacques označí za přestupek a jednání Čermáka za nevhodné, ale nikoliv trestné. Městský státní zástupce Martin Omelka se odvolá. V odvolacím řízení Městský soud v Praze 16. dubna 2008 ale potvrdí rozhodnutí obvodního soudu.

Zdroj: iHNed.cz, Novinky.cz, Wikipedia.org

Témata: demonstrace, Kateřina Jacques, násilí, policie, Strana zelených

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Jacques je hysterka a

  petrovec, 20. 11. 2010 14:10

  Reagovat

  Jacques je hysterka a tomu policistovi znicila zivot… hlavne zese dostala do parlamentu :/

  • holka toto mela promysleny,

   Karel, 20. 11. 2010 14:30

   Reagovat

   holka toto mela promysleny, ta vi jak se zviditelnit … i kdyz nekdy nechtene (viz biomasa)

 • Zasloužila by aby ji

  Láda, 20. 11. 2010 14:32

  Reagovat

  Zasloužila by aby ji někdo dal na baňu. Chudák policajt., mě chytit na demonstraci a já nechtít jít do auta tak dostanu jinak přes hubu než ona. Doufám že skončí špatně.

 • Dobře jí

  Michal gajda, 20. 11. 2010 14:53

  Reagovat

  Dobře jí tak

 • Ať je ráda nebejt

  Uživatel Eliminován, 22. 11. 2010 18:09

  Reagovat

  Ať je ráda nebejt tohodle incidentu neštěkne po ní pes.Nedostala by se k zelenejm ani jako maskot natož poslankyně.Jinak bejt ten policista reaguji ještě agresivněji u mně je to frajer co se umí kontrolovat.

Středa 2. 12. 2020, včera měl(a) svátek Iva

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt