Zdravotnictví na venkově stále nedosahuje úrovně města

Zdravotnictví na venkově stále nedosahuje úrovně města zdroj: Česká televize

22. 4. 2012, 22:10 | Jiřina Nováková

stalo se 22. dubna 1966 60. léta

Je mnoho příčin, proč lidé odcházejí z venkova. Mohou to být kromě jiných i některé nedostatky ve zdravotnictví.

Podle statistiky připadá jeden lékař na 490 lidí. Na pohled je to průměr velmi příznivý, ale skutečnost je rozdílná a často neuspokojivá, hlavně pro venkov.

V konkrétním případě ve zdravotním obvodu jedné severomoravské obce je obvodní lékař pro 3000 lidí, kteří bydlí v 17 osadách. Auto, které lékař ke své službě používá, si osobně řídí a také sám udržuje. Kromě toho koná i noční pohotovostní služby na poliklinice vzdálené 17 km. A to jde o obvod, který není v kraji nějak zvlášť zapadlém.

V celé republice je kromě lékáren asi 700 výdejen léků, které jsou umístěny ve zdravotních střediscích. Pokud výdejna požadovaný lék nemá, pak je venkovský pacient nucen obstarat si jej v nejbližší lékárně. To souvisí s peněžními výdaji, které jsou někdy vyšší než cena léku, nehledě k časové ztrátě a k nebezpečí z prodlení.

A stává se, podobně jako v obchodech tak i v lékárnách, že velmi často něco není nebo je v lékárně zrovna inventrua, dovolená apodobně. Pak nezbývá, než objíždět všechny  lékárny v kraji. A jsou případy, že se musí jet pro předepsaný lék až do okresního města. Nejen v oblasti socialistického zdravotnictví je nutné stírat rozdíly mezi městem a venkovem.

Rudé právo, 22. dubna 1966, str. 4

Zdroj: Rudé Právo – Archiv.ucl.cas.cz

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 19. 9. 2019, včera měl(a) svátek Kryštof

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt