Zeman: Kdybych byl prezident, nebyla by ČSSD v tak ubohé pozici

Zeman: Kdybych byl prezident, nebyla by ČSSD v tak ubohé pozici zdroj: PSP.cz

11. 3. 2013, 18:53 | Jaroslav Srna

stalo se 11. března 2005 21. století

Praha – Deník Právo přináší rozhovor Alexandra Kramera s bývalým předsedou ČSSD, expremiérem a neúspěšným prezidentským kandidátem Milošem Zemanem v roce 2003.

V rozhovoru Zeman mimo jiné kritizuje neloajalitu sociálních demokratů a říká, že kdyby se stal prezidentem, nebyla by ČSSD v tak ubohé pozici, v jaké je dnes. Přinášíme vám úryvek z rozhovoru:

V knížce píšete, že Stanislav Gross se vám v téhle místnosti přiznal, že vás nevolil prezidentem, protože chtěl být loajální k Vladimíru Špidlovi. Zase se ptám: pokud je to tak, co je na tom špatného? Je loajalita dobrá jenom tehdy, když je to loajalita k vám?

Jak víte, pane redaktore, bylo tady vnitrostranické referendum, bylo tady vnější referendum a bylo tady usnesení ústředního výkonného výboru, které mě nominovalo jako kandidáta na prezidentskou funkci. Já se domnívám, že každý sociální demokrat musí být loajální za prvé ke své členské základně, za druhé k nejvyššímu orgánu strany, což byl v daném případě ústřední výkonný výbor – nikoli k jednotlivé konkrétní osobě, ať je to kdokoliv.

Přesto jste si musel být vědom, že svou kandidaturou způsobíte v sociální demokracii rozkol… Jste si jistý, že jste měl na srdci její dobro?

Ano, měl. V té knize uvádím, že o to, abych kandidoval na prezidenta, mě požádal Vladimír Špidla, i když to pak veřejně popíral. Ale to není tak podstatné. Podstatné je to, že jsem byl loajální k členské základně, aniž bych ji jakkoli ovlivňoval. Víte, že na rozdíl od jiných kandidátů jsem za svoji kandidaturu nelobboval a že jsem nepřijel dokonce ani na to nominační zasedání ústředního výkonného výboru.

Ano, v té době mi už bylo jasné, že Vladimír Špidla si nepřeje, abych se stal prezidentem, v tom máte pravdu. Ale být loajální k Vladimíru Špidlovu by v podstatě znamenalo nebýt loajální k sociální demokracii, protože v této fázi svého vývoje Vladimír Špidla už bohužel sociální demokracii škodil.

V knize říkáte, že Špidla a Gross ve skutečnosti chtěli slabého a poddajného prezidenta. A já se zase ptám, co je divného na tom, že se obávali, že vytvoříte z Hradu druhé stranické centrum? Koneckonců, v tom rozhovoru v Euru sám přiznáváte: „Kdybych byl na Hradě, snažil bych se korigovat chyby sociálnědemokratické vlády.“

Za prvé: každý prezident se v rámci svých ústavních kompetencí musí snažit korigovat chyby jakékoli vlády; od toho tam totiž mimo jiné je. Za druhé, já v podstatě ani jako důchodce z Vysočiny nedělám nic jiného a jsem přesvědčen, že sociální demokracii neškodí ten, kdo kritizuje její chyby, ale ten, kdo se těch chyb dopouští.

Jako prezident byste měl patrně možnost dění v ČSSD nejen kritizovat, ale vahou svého úřadu i výrazně ovlivňovat…

Jistě. A díky tomu by sociální demokracie patrně nebyla v tak ubohé pozici, v jaké je dnes.

Zdroj: www.sds.cz

Témata: ČSSD, Miloš Zeman, prezidentské volby, rozhovor

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt