stalo se 11. února 1999 90. léta
Praha – Vlnu kritiky z řad opozice sklidil premiér Miloš Zeman kvůli své sobotní návštěvě íránské ambasády.
Na poledním koktejlu si tam s velvyslanci a dalšími hosty připil na dvacáté výročí islámské revoluce, která v roce 1979 svrhla šáha Rezá Pahlavího a nastolila v Íránu vládu fundamentalistických duchovních v čele s ajatolláhem Chomejním.
Miloš Zeman byl jediným českým politikem, který se na oficiální slavnosti objevil. Mnoho hostů tak svou přítomností překvapil: „Zdržel se asi půl hodiny, a aniž by pronesl nějaký oficiální proslov, odešel,” prozradil Neaktualitám jeden z podnikatelů, který se oslavy zúčastnil.
Na politické scéně vyvolalo Zemanovo vstřícné gesto k zemi, kterou ještě donedávna považovaly USA za předního podporovatele světového terorismu, pozdvižení. Podle exministra Tošovského vlády a nynějšího poslance za Unii Svobody Vladimíra Mlynáře poškozuje Zeman zájmy České republiky.
Poslanec Michal Lobkowicz dodává: „Naše obchodní vztahy s Íránem traumatizují již několik let vztahy se spojenci v NATO. A to je pouze slabý odvar proti tomu, když premiér navštíví ambasádu a dá tím najevo svůj vztah k Íránu.“
[poll id=”89″]
Pochopení premiér nenašel ani u svého stranického kolegy Lubomíra Zaorálka z ČSSD: „Přiznám se, že to výročí není ničím, co bych sám za sebe musel nějak slavit.“ Naopak smířlivější je poslanec a předseda výboru pro obranu a bezpečnost Petr Nečas z ODS. „Máme s Íránem diplomatické vztahy, tak na tom nevidím nic špatného. Naopak současným demokratickým změnám v Íránu je potřeba pomáhat, a ne jim házet klacky pod nohy,“ hájí Nečas premiéra.
Samotný Zeman nepovažuje svou návštěvu velvyslanectví za chybu ani pouhou formalitu: „Domnívám se, že íránskému režimu lze leccos vyčítat, ale nestavěl bych jej na stejnou úroveň s Irákem. V Íránu alespoň docházelo na úrovni prezidentských voleb k volbám mezi více kandidáty, takže je zapotřebí tyto režimy rozlišovat. Moje krátká návštěva byla výrazem zájmu na uchování dobrých ekonomických styků s Íránem,“ dodal.

Zatímco v roce 1999 oslavoval výročí islámské revoluce, o deset let později bude mít Miloš Zeman na Írán jiný názor. „Íránský prezident je šílenec a Írán je teroristický a teokratický režim,” vyjádří se pro agenturu Mediafax v souvislosti s uvažovanou stavbou radaru v Brdech.
V předvolební prezidentské kampani v roce 2013 otevřeně podpoří preventivní úder na Írán. „Kdyby v roce 1936, kdy Hitler okupoval Porýní, Francie a Anglie zaútočily na Německo, nebyla by druhá světová válka ani holocaust. Pacifisté říkali, že Hitler je strůjce míru. A kvůli tomu válka i holocaust byly,“ sdělí na setkání tří prezidentských kandidátů v Hradci Králové.
Ne zrovna diplomaticky se bude vyjadřovat o islámu obecně: „Ideovým základem islámu je bezpochyby Korán. Muslima lze definovat jako vyznavače Koránu, podobně jako nacista je vyznavačem rasové nadřazenosti a antisemitismu nebo komunista vyznavačem třídního boje a diktatury proletariátu. … Nepřítelem je anticivilizace táhnoucí se od severní Afriky až po Indonésii. Žijí v ní na dvě miliardy lidí a financovaná je dílem z prodeje ropy, dílem z prodeje drog.“
Miloš Zeman se v roce 2013 nakonec stane prezidentem České republiky.
Zdroj: zpravy.idnes.cz, zpravy.idnes.cz, www.blisty.cz, www.army.cz
Témata: Írán, islám, Miloš Zeman, oslava, premiér, revoluce, terorismus, velvyslanectví