Zeman slavil na íránském velvyslanectví výročí islámské revoluce

Zeman slavil na íránském velvyslanectví výročí islámské revoluce zdroj: Ceskatelevize.cz

11. 2. 2013, 6:54 | Jakub Hájek

stalo se 11. února 1999 90. léta

Praha – Vlnu kritiky z řad opozice sklidil premiér Miloš Zeman kvůli své sobotní návštěvě íránské ambasády.

Na poledním koktejlu si tam s velvyslanci a dalšími hosty připil na dvacáté výročí islámské revoluce, která v roce 1979 svrhla šáha Rezá Pahlavího a nastolila v Íránu vládu fundamentalistických duchovních v čele s ajatolláhem Chomejním.

Miloš Zeman byl jediným českým politikem, který se na oficiální slavnosti objevil. Mnoho hostů tak svou přítomností překvapil: „Zdržel se asi půl hodiny, a aniž by pronesl nějaký oficiální proslov, odešel,” prozradil Neaktualitám jeden z podnikatelů, který se oslavy zúčastnil.

Na politické scéně vyvolalo Zemanovo vstřícné gesto k zemi, kterou ještě donedávna považovaly USA za předního podporovatele světového terorismu, pozdvižení. Podle exministra Tošovského vlády a nynějšího poslance za Unii Svobody Vladimíra Mlynáře poškozuje Zeman zájmy České republiky.

Poslanec Michal Lobkowicz dodává: „Naše obchodní vztahy s Íránem traumatizují již několik let vztahy se spojenci v NATO. A to je pouze slabý odvar proti tomu, když premiér navštíví ambasádu a dá tím najevo svůj vztah k Íránu.“

[poll id=”89″]

Pochopení premiér nenašel ani u svého stranického kolegy Lubomíra Zaorálka z ČSSD: „Přiznám se, že to výročí není ničím, co bych sám za sebe musel nějak slavit.“ Naopak smířlivější je poslanec a předseda výboru pro obranu a bezpečnost Petr Nečas z ODS. „Máme s Íránem diplomatické vztahy, tak na tom nevidím nic špatného. Naopak současným demokratickým změnám v Íránu je potřeba pomáhat, a ne jim házet klacky pod nohy,“ hájí Nečas premiéra.

Samotný Zeman nepovažuje svou návštěvu velvyslanectví za chybu ani pouhou formalitu: „Domnívám se, že íránskému režimu lze leccos vyčítat, ale nestavěl bych jej na stejnou úroveň s Irákem. V Íránu alespoň docházelo na úrovni prezidentských voleb k volbám mezi více kandidáty, takže je zapotřebí tyto režimy rozlišovat. Moje krátká návštěva byla výrazem zájmu na uchování dobrých ekonomických styků s Íránem,“ dodal.

Křištálová kouleVěštecká koule

Zatímco v roce 1999 oslavoval výročí islámské revoluce, o deset let později bude mít Miloš Zeman na Írán jiný názor. „Íránský prezident je šílenec a Írán je teroristický a teokratický režim,” vyjádří se pro agenturu Mediafax v souvislosti s uvažovanou stavbou radaru v Brdech.

V předvolební prezidentské kampani v roce 2013 otevřeně podpoří preventivní úder na Írán. „Kdyby v roce 1936, kdy Hitler okupoval Porýní, Francie a Anglie zaútočily na Německo, nebyla by druhá světová válka ani holocaust. Pacifisté říkali, že Hitler je strůjce míru. A kvůli tomu válka i holocaust byly,“ sdělí na setkání tří prezidentských kandidátů v Hradci Králové.

Ne zrovna diplomaticky se bude vyjadřovat o islámu obecně: „Ideovým základem islámu je bezpochyby Korán. Muslima lze definovat jako vyznavače Koránu, podobně jako nacista je vyznavačem rasové nadřazenosti a antisemitismu nebo komunista vyznavačem třídního boje a diktatury proletariátu. … Nepřítelem je anticivilizace táhnoucí se od severní Afriky až po Indonésii. Žijí v ní na dvě miliardy lidí a financovaná je dílem z prodeje ropy, dílem z prodeje drog.“

Miloš Zeman se v roce 2013 nakonec stane prezidentem České republiky.

Zdroj: zpravy.idnes.cz, zpravy.idnes.cz, www.blisty.cz, www.army.cz

Témata: Írán, islám, Miloš Zeman, oslava, premiér, revoluce, terorismus, velvyslanectví

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Nazorove stabilni Milda presidentem..

  verka, 11. 2. 2013 10:44

  Reagovat

  Nazorove stabilni Milda presidentem..

 • jsme si ho sami

  Tomáš, 11. 2. 2013 11:48

  Reagovat

  jsme si ho sami zvolili :-(

  • Já ho nevolil -

   Kral, 11. 2. 2013 13:27

   Reagovat

   Já ho nevolil – můj prezident to není.

   • Ale ano. I tvůj.

    Realista, 11. 2. 2013 20:09

    Reagovat

    Ale ano. I tvůj.

 • neuvěřitelné jaký negranmot je

  Blbka, 12. 2. 2013 14:34

  Reagovat

  neuvěřitelné jaký negranmot je šéfredaktorem tohoto plátku… Zemam je budoucí prezident a expremier, ne premier… vaše vzdělání je na úrovni stoky splašku hochu!

  • Vystihla jste to Blbko

   Blboun, 12. 2. 2013 16:09

   Reagovat

   Vystihla jste to Blbko – gratuluji! ;)

  • Zeman je především lhář.

   michal, 12. 2. 2013 17:02

   Reagovat

   Zeman je především lhář.

   • A zloděj.. eee nebo

    Blboun, 12. 2. 2013 19:07

    Reagovat

    A zloděj.. eee nebo ne? ;)

  • To jen provokujete, nebo

   Astapov, 15. 2. 2013 10:21

   Reagovat

   To jen provokujete, nebo jste opravdu tak… ehm.. máte dlouhé vedení?

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt