Zemřel národní umělec Vladimír Menšík

Zemřel národní umělec Vladimír Menšík zdroj: Zivefirmy.cz

29. 5. 2013, 16:21 | Adam Z.

stalo se 29. května 1988 80. léta

Brno – Ministerstvo kultury České socialistické republiky, Československý film a Svaz českých dramatických umělců oznamují, že dnes zemřel ve věku 58 let národní umělec Vladimír Menšík.

Odchodem Vladimíra Menšíka ztrácí československá kultura jednu z nejvýraznějších hereckých osobností a předního představitele našeho dramatického umění.

Vladimír Menšík se narodil 9. října 1929 v Ivančicích u Brna. Po absolvování divadelní fakulty brněnské JAMU roku 1953 nastoupil angažmá ve Vesnickém divadle, odkud odešel do Armádního uměleckého divadla (dříve D 34) v Praze. Zde působil pod vedením E. F. Buriana až do roku 1958, kdy přešel do hereckého souboru Filmového studia Barrandov. Od této doby se převážně věnoval filmovému herectví, rozhlasu a televizi.

Vyzrálé herecké mistrovství stavěl Vladimír Menšík na ryze realistických lidových základech. Postavy, které vytvářel, byly vždy srozumitelné a sdělné. Filmografie Vladimíra Menšíka zahrnuje kolem 120 filmů a mnohé z nich se natrvalo zapsaly do srdcí diváků právě díky jeho neopakovatelnému strhujícímu hereckému projevu a osobitému humoru.

Vladimír Menšík vstoupil do povědomí diváků především jako představitel komediálních rolí, často však využíval svůj široký herecký rejstřík i v jiných žánrech. K jeho popularitě přispěla také Československá televize, kde patřil k oblíbeným protagonistům seriálů. Vynikající role vytvořil v některých televizních inscenacích.

Diváci znali Vladimíra Menšíka i jako osobitého vypravěče, konrefenciéra, neodmyslitelného účastníka estrád a průvodce zábavných televizních pořadů. Byl to umělec vpravdě lidový, milovaný nejširšími vrstvami obecenstva. O tom svědčí i skutečnost, že Vladimír Menšík mnohokrát stanul na předním místě při nejrůznějších soutěžích a anketách divácké obliby.

Za umělecké mistrovství získal Vladimír Menšík roku 1974 titul zasloužilý umělec a v roce 1978 byl prohlášen národním umělcem. Jméno národního umělce Vladimíra Menšíka zůstane zapsáno v srdcích našeho lidu pro neopakovatelnou bezprostřednost hereckého projevu, lidovost a charakteristický humor, kterým rozdával radost a dobrou náladu milionům diváků.

Zdroj: Rudé právo – archiv.ucl.cas.cz

Témata: herci a herečky, úmrtí, Vladimír Menšík

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 25. 2. 2021, včera měl(a) svátek Matěj

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt