Zemřel spisovatel Bohumil Říha

Zemřel spisovatel Bohumil Říha zdroj: Sechtl-vosecek.ucw.cz

15. 12. 2011, 16:27 | Jiřina Nováková

stalo se 15. prosince 1987 80. léta

Dobříš – Dnes, v nedožitých 8o letech, zemřel v Dobříši vynikající spisovatel Bohumil Říha. Proslavil se zejména tvorbou pro děti a mládež a historickými romány.

Kdo by neznal ze svého dětství Honzíkovu cestu, O letadélku Káněti, Jak vodníci udobřili sumce, Jak jel Vítek do Prahy, Dětskou encyklopedii, Střídá se kapitán a mnoho jiných.

Něco ze života Bohumila Říhy: Jeho otec byl vesnický kovář a tak celá rodina kvůli práci otce často cestovala po různých velkostatcích. Relativně delší dobu žila rodina v Čáslavi, kde Bohumil absolvoval měšťanku a pak i tamní učitelský ústav. Po skončení studia vypomáhal jako pomocný učitel, později jako odborný učitel na měšťanské škole v Habrech a v Poděbradech.

Po získání praxe a odbornosti se stal školním inspektorem zprvu ve Vysokém Mýtě, pak v Poděbradech. V roce 1952 se stal tajemníkem Svazu spisovatelů a pak působil jako ředitel Státního nakladatelství dětské knihy.

Za jeho nejkvalitnější tvorbu jsou považovány historické romány z období českých dějin. Některé jeho knihy byly přeloženy do mnoha jazyků.

Vesnické romány, Země dokořán, Dvě jara, Venkovan. Z historických románů je nejznámější trilogie o vládě Jiřího z Poděbrad: Přede mnou poklekni, Čekání na krále, A zbyl jen meč.

 

 

 

Témata: spisovatel, úmrtí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 19. 9. 2019, včera měl(a) svátek Kryštof

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt