Zemřel zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich

Zemřel zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich zdroj: Wikipedia.org

4. 6. 2010, 17:44 | Jakub Hájek

stalo se 4. června 1942 ½ 20. stol.

Praha – Reinhard Heydrich dnes v nemocnici Na Bulovce zemřel na následky svých zranění při atentátu na jeho osobu 27. května.

Jeho zdravotní stav nečekaně zkomplikovala poraněná slezina, která způsobila otravu krve. Pohřben bude nespíše v Berlíně.

Po zatím neznámých atentátnících se usilovně pátrá. Již 27. května odpoledne bylo vyhlášeno stanné právo a podle našich informací tento incident rozzlobil samotného Adolfa Hitlera natolik, že se zavřel u sebe v pracovně a několik minut bouchal pěstí do stolu.

Křištálová kouleVěštecká koule

Německé represálie na území Protektorátu Čechy a Morava, jež následovaly po atentátu a zejména budou po jeho úmrtí, nebudou znát míru. Lidé budou stříleni bez soudu a vyvraždění obyvatel obcí Lidice a Ležáky bude jen jednou z epizod v rámci německého teroru.

Atentát na Heydricha přispěje k tomu, že Britové definitivně uznají Edvarda Beneše jako legitimní hlavu Československa. Kruté řádění nacistů, které bude odvetou za Heydrichovu smrt, pak v mnohém usnadní uznání pozdějšího odsunu německého obyvatelstva ze strany západních spojenců.

Ve funkci zastupujícího říšského protektora Heydricha nahradil již před jeho smrtí Kurt Daluege.

Zdroj: Wikipedia.org, Čelemvzad.cz

Témata: druhá světová válka, heydrichiáda, Reinhard Heydrich, úmrtí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Ja to nebyl

    Vladimír Šnajdr, 5. 6. 2010 20:11

    Reagovat

    Ja to nebyl ;)

Sobota 26. 9. 2020, včera měl(a) svátek Zlata

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt