Zemřel Zbyněk Zajíc z Hazmburka

Zemřel Zbyněk Zajíc z Hazmburka zdroj: Wikipedia.org

28. 9. 2010, 12:43 | Jiřina Nováková

stalo se 28. září 1411 starší

Prešpurk – V pouhých 35 letech dnes zemřel v Prešpurku pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc z Hazmburka, zvaný též biskup Abeceda. Tuto přezdívku si vysloužil pro své nedostatečné vzdělání.

Zbyněk byl synem Viléma Zajíce z Hazmburka a Anny ze Slavětína a Libochovic. Městečko Libochovice se rozkládá na levém břehu řeky Ohře, ve stínu vrchu korunovaném hradem Házmburkem. Původní tvrz nechal Zbyněk Zajíc přestavět na gotický hrad.

Zbyněk byl nejdříve dvořan krále Václava IV. a poté mělnický probošt. Ačkoli měl být především duchovním, proslavil se spíše jako vojevůdce. Kromě jiného vedl na příkaz Václava IV. výpad do Bavorska . Roku 1403 se stal pražským arcibiskupem. Nejprve byl na straně Jana Husa avšak později se stal jeho odpůrcem. Odsoudil Viklefovy spisy a Husovi vyčetl jeho nekritický přístup ke kněžím.

16. července 1410 nechal Zbyněk Zajíc na dvoře svého malostranského paláce spálit zabavené Viklefovy spisy. Jana Husa následně uvrhl do klatby. Musel ale uprchnout, aby se zachránil před rozlíceným davem. Podle Václava IV. měl klatbu odvolat a nahradit zničené knihy. Zbyněk odmítl a král mu proto zastavil jeho příjem.

Arcibiskup však opět zopakoval klatbu. Král Václav IV. proto zabavil všechny církevní poklady. Po zásahu Zikmunda se Zbyněk Zajíc s králem usmířil. Zbyněk se však necítil v Praze bezpečný a proto odjel do Uherska. Po cestě onemocněl a v Prešpurku náhle zemřel.

Křištálová kouleVěštecká koule

Gotický hrad, který Zbyněk Zajíc z Hazmburka přestavěl bude za 13 let po jeho smrti dobyt husity a vypálen, stejně jako celé městečko Libochovice.

Zbyněk Zajíc z Hazmburka bude roku 1436 pohřben v chrámu sv. Víta na Pražském hradě.

Prešpurk, kde zemřel, bude jednou přejmenován na Bratislavu.

Zdroj: Wikipedie, 100 nejkrásnějších hradů, zámků a zřícenin – Jiří Růžička

Témata: církev, úmrtí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Malá chybička - Házmburk

    Jirka, 5. 5. 2013 12:28

    Reagovat

    Malá chybička – Házmburk sice nechal vystavět Zbyněk Zajíc z Házmburka, ale to byl však děd arcibiskupa Zbyňka a stalo se to někdy po roce 1336

Čtvrtek 29. 10. 2020, včera měl(a) svátek Státní svátek

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt