Zemřel Zikmund Lucemburský

Zemřel Zikmund Lucemburský zdroj: Wikipedia.org

9. 12. 2011, 14:39 | Michal Karas

stalo se 9. prosince 1437 starší

Znojmo, České království – Zemřel český a uherský král, Zikmund Lucemburský. Skonal na rakovinu při cestě do Uher v Znojmě, a tím vymírá rod Lucemburků po meči.

Zikmund se narodil 1368 otci Karlovi IV a matce Alžběty Pomořanské. Má také bratra Václava, kterého v dospělosti odvádí do zajetí, ale později se s ním usmiřuje. Roku 1373 se stává braniborským markrabětem, ke kterému během svého života přidává také titul moravského markraběte, lombardského a římského krále a římského císaře. Ve devatenácti letech přijímá uherskou korunu. V letech 1392 a 1395 táhne proti Turkům, se kterými v roce 1429 uzavírá příměří na tři roky.

Zikmund také předsedá roku 1414 Kostnickému koncilu, kde řeší papežské schizma. Další otázka je, jak naložit s Janem Husem, radikálním kazatelem, kterého svatý otec dal do klatby (a na Prahu uvalil interdikt) za kritiku brání církevních odpustků, velkému majetku a úplatnosti kněží.  Lucemburk sice dává Husovi veřejná slyšení, aby své názory obhájil, ale nakonec ho nechává napospas a tím ho odsuzuje na smrt.

V roce 1419 umírá náhle jeho bratr Václav, a proto má Zikmund zdědit českou korunu, ale český lid ho neuznává za svého krále.

Po 1. pražské defenestraci se zařekne, že vyhubí všechny kacíře z čech.  Husité mu říkají posměšně liška ryšavá.Avšak se mu to vůbec nedaří, křižáci prohrávají jednu bitvu za druhou. Vítězství dosáhne až roku 1434, když při bitvě u Lipan se umírněné křídlo kališníků připojí ke křižákům a společně porazí radikální husity, kteří si říkají sirotci.

V roce 1436 jsou podepsána Basilejská kompaktáta, která zaručují přijímání podobojí a na oplátku se Zikmund konečně stává českým králem po dlouhých 15 letech od původní korunovace. Při cestě do Uher podlehne v Znojmě na rakovinu ve věku 69 let.

Kdo bude nástupcem zesnulého Zikmunda Lucemburského? Uvažuje se o Albrechtu II. Habsburském, kterému Zikmund dělal poručníka a byl také jeho zeťem.

Křištálová kouleVěštecká koule

Zikmundovým nástupcem se opravdu stane Albrecht II. Habsburský. Osoba  Zikmunda Lucemburského je terčem kritiky po další staletí hlavně během národního obrození a vládě komunismu u nás.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: král, úmrtí, Zikmund

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 29. 9. 2020, včera měl(a) svátek Václav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt