Židé nadále nesmí pobývat ve Vídni

Židé nadále nesmí pobývat ve Vídni zdroj: Wikipedia.org

27. 2. 2012, 16:21 | jaroslavpoks

stalo se 27. února 1670 starší

Vídeň – Císař Leopold I. dnes oficiálně rozhodl o vypovězení Židů z Vídně, přičemž tak učinil ze své svobodomyslné vůle.

Informace o nadcházejícím nařízení, jež bylo rozesláno mezi židovské obyvatele 14. února, nabylo dnes platnosti. Během stanovené lhůty měli všichni Izraelité opustit rakouskou metropoli a přesídlit do jiné oblasti. Jak to ve Vídni vypadná nyní?

Podle městské správy všichni inkriminovaní obyvatelé učinili tak, jak jim bylo nařízeno. S sebou si směli vzít pouze tolik majetku, kolik byli sami schopni unést. Ostatní majetek připadne stávajícím vídeňským obyvatelům, případně císařskému dvoru.

Císař Svaté říše římské národa německého, král uherský a český tak učinil na základě nepřirozeně nadřazeného, pročež nepřípustného postavení Židů ve vídeňské společnosti, za což sklidil mnohé díky od šlechticů i prostých obyvatel.

Zajímavé je, že tento krok podnikl přes vědomí, že židovští obchodníci a bankéři odváděli obrovské množství daní, o nichž není zatím známo, jakým způsobem budou nahrazeny.

Křištálová kouleVěštecká koule

Krátce po odchodu Židů z Vídně se vídeňští obyvatelé rozloučí i s tamní synagogou, již podpálí. Namísto ní vystavějí kostel, který zasvětí přímo císaři Leopoldovi I. Z místa, kde dříve pobývali Židé, se stane katolické předměstí Vídně, jehož nový název taktéž ponese císařovo jméno – Leopoldstadt.

Židovské vyhnanství nicméně skončí pouze za pár nadcházejících let, a to kvůli nedostatku finančních prostředků v císařské pokladnici. Vrátí se však pouze asi třetina původního počtu vyhnaných obyvatel.

Zdroj: Jewishhistory.org, Porges.net

Témata: Leopold I., Vídeň, Židé

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 14. 4. 2021, včera měl(a) svátek Aleš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt