Židovské restituce nepoškodí majitele ani stát

Židovské restituce nepoškodí majitele ani stát zdroj: Holocaust.cz

12. 2. 2013, 18:23 | Jakub Hájek

stalo se 12. února 1994 90. léta

Praha – Většina poslanců parlamentu odmítá vládní připomínky k omezení počtu objektů, které by měly být vráceny židovským obcím i jednotlivým osobám.

Podle vlády nelze vyvlastnit města, obce ani nové vlastníky, kteří bývalý majetek Židů koupili od státu. Klausův kabinet se obává složitých majetkových sporů. Předkladatel poslaneckého návrhu zákona o židovských restitucích Viktor Dobal však jakékoliv spory vylučuje.

„Celá vládní koncepce vychází z vyjádření obecních zastupitelstev. Na jejich základě byly vypuštěny z výčtu restituovaných položek objekty, v nichž mají obce své zdravotnické či sociální zařízení. Obdobně se nepočítá například s restitucí ani finanční náhradou za pozemek, přes nějž v současnosti vede silnice,“ řekl Viktor dobal v rozhovoru pro MF DNES.

Existují případy, kdy obce protestují proti restituci některých z navržených položek?
Zastupitelstvo jedné obce se nechce vzdát budovy, v niž je kino. I zde se snažíme vytvořit prostor pro dohodu. Židovské obce se mohou vzdát daného objektu a získat za něj od státu finanční náhradu.

Právě finančním náhradám se však vláda brání s odkazem na možnosti státního rozpočtu.
Variantu finančních náhrad chce do zákona doplnit rozpočtový výbor parlamentu a já ji rovněž považuji za prospěšnou. Podle neoficiálních odhadů by se jednalo o částku nejvýš zhruba 27 milionů korun, která je pro státní rozpočet téměř neznatelná.

Znamená to, že bude díky možnosti finančních náhrad výčet restituovaných položek rozšířen o ty, které byly původně vynechány?
Ne. Jde pouze to, že se židovské obce mohou vzdát restitučního nároku a místo toho získat peníze. Některé tak hodlají postupovat protože obecně trpí nedostatkem financí. A budou je potřebovat i na údržbu objektů, které budou mít zájem získat zpět.

Přesto existuje konflikt přinejmenším kolem předpokládané restituce objektu Hagibor. Tělovýchovná jednota, která je současným majitelem argumentuje oficiální kupní smlouvou.
I zde již došlo k dohodě, že bude zachována nemocnice i hřiště svým nynějším účelům bez ohledu na to, kdo bude vlastníkem.

Jak se bude postupovat v případě objektů, které jsou nyní ve vlastnictví fyzických osob?
Návrh vůbec nepočítá s vyvlastněním těch osob, které původní židovský majetek koupily od státu. Dnes toho lituji. I tyto položky mohl zákon zahrnovat a oprávněné osoby by získaly peněžní náhradu. Ani tím by rozpočet nijak neutrpěl. Šlo by o pár objektů, například v Kolíně a v Příbrami, které byly obcím prodány v dražbě.

Křištálová kouleVěštecká koule

Hagibor patřil od 50. let fakultní vinohradské nemocnici, která zde až do dubna 2006 měla kliniku dětí a dorostu. Židovská obec totiž až v roce 2006 získala objekt v restituci. Po rekonstrukci a dostavbě zde v květnu 2008 otevřela Domov sociální péče Hagibor, který slouží jako domov pro seniory, hospic i denní stacionář a klub po seniory.

Zdroj: MF Dnes, 12. února 1994, str. 2

Témata: privatizace, restituce, Židé

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 14. 4. 2021, včera měl(a) svátek Aleš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt