Život cikánských dětí se změnil, do škol chodí čisté a slušně oblečené

Život cikánských dětí se změnil, do škol chodí čisté a slušně oblečené zdroj: SXC.hu

3. 2. 2012, 12:45 | Jiřina Nováková

stalo se 3. února 1952 50. léta

Hradec Králové – Z pohledu redaktora L. Kříže:

První, co mě při návštěvě dětí v cikánské škole v Hradci Králové zaujalo, byly jejich zvídavé, jiskrné oči. Nejsilnější zážitek jsem však měl, když v rozhovoru s nimi jsem poznal, jak se změnily. Líbila se mi jejich ukázněnost, byly čisté, slušně oblečené a jedno přes druhé se snažilo ukázat mně to, co nejlépe umí.

Ve třídě je třináct dětí různého věku od sedmi do čtrnácti let, chlapci a děvčata. Ředitel školy Jaroslav Hlaváček neměl jistě snadnou práci, když děti přišly poprvé v říjnu do školy. Sám o tom řekl:

„Kdyby to člověk nedělal rád a nevěděl, proč je to nutné dělat, musel by dávno utéct. Nebylo jen to, že děti se musely v prvé řadě naučit čistotě, ale měly řady dalších zlozvyků. které bylo nutné je odnaučit, jako je kouření, pití alkoholu, i u těch nejmenších, velká neukázněnost a jiné. Přitom jsme musely překonávat obtíže i ze strany jejich rodičů.“

Dnes se dětem prostředí ve škole začíná stále víc líbit. V dopoledních hodinách se učí normálním předmětům. Opoledne pak ve školní družině opakují učební látku, hrají si, zpívají národní i sovětské písně. Děvčata se učí šít a spravovat oblečení, chlapci vyřezávají různé hračky a podobně.

V takových podmínkách se mění i chování cikánských dětí. Zvykly si na denní mytí, česání a zvykají si na život v kolektivu a na práci. Anička Kováčová, které je asi jedenáct, mně ukazovala, jak se naučila šít, malovat a jak se jí ve škole líbí. Školu má rád i Jeník Demeter. A malý, asi osmiletý Elmér, který přišel teprve před měsícem do školy, chce dohonit své starší kamarády, aby uměl taky tak pěkně psát, jako oni.

Nebude to dlouho trvat, kdy pro všechny cikánské děti se stane pravidlem každodenní docházka do školy. Zásluhou našich učitelů se podaří vychovat z potulných cikánů platné, vzdělané, kulturně žijící členy naší společnosti. Krásnou a radostnou perspektivu mají cikánské děti před sebou.

Rudé právo, 3. 2. 1952, str. 6

Zdroj: Rudé Právo – Archiv.ucl.cas.cz

Témata: Romové, škola

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Jj perspektiva..

  Luboš, 3. 2. 2012 15:21

  Reagovat

  Jj perspektiva.. ;)

  • bohužel...

   Jiřina Nováková, 4. 2. 2012 0:50

   Reagovat

   bohužel…

 • a že se to

  Sylva Kuncová, 4. 2. 2012 17:22

  Reagovat

  a že se to povedlo je teď všude vidět. Hlavně na severu a v Karviné.

Neděle 5. 4. 2020, včera měl(a) svátek Ivana

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt