Změna života na naší vesnici díky únoru 1948

Změna života na naší vesnici díky únoru 1948 zdroj: Obecdlouhe.cz

17. 2. 2013, 6:36 | Adam Z.

stalo se 17. února 1973 70. léta

Na nádraží okresního města přistoupila do našeho oddělení vesnická žena a těsně předtím, než muž v červené čepici pozvedl výpravku, nastoupil ještě nějaký železničář. Oba se navzájem pozdravili, z rozhovoru vyplynulo, že jsou z jedné obce.

„Tak co, matko, byla jste nakupovat?“ zajímal se železničář.

„I co by, jen tak jsem se rozjela podívat mezi lidi. Co bych kupovala? Všechno, co potřebujeme, máme doma. A co potřebuji nakoupit, dostanu v naší Jednotě. Byla bych hloupá tahat se s tím zbytečně z města.“

I tento krátký úryvek z rozhovoru je dokladem pronikavé změny života na naší vesnici. Dnešní generace už nepamatuje doby, kdy se z malých hospodářství jezdívalo na trh do měst s každým kouskem čerstvého másla a s přebytečným vajíčkem, aby se do chalupy přivezla nějaká korunka, popřípadě aby se hned ve měste proměnila v nejpotřebnější průmyslové zboží, které vesnický obchodník neprodával.

Současná vysoká životní úroveň naší vesnice byla umožněna jen díky únoru 1948, který v duchu zásady Dělník za rolníka, rolník za dělníka otevřel venkovu po boku dělnické třídy cestu k socialismu.

Zdroj: Rudé právo – archiv.ucl.cas.cz

Témata: komunismus, Rudé Právo

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt