Akcionářům došla trpělivost, hromadně rozprodávají akcie

Akcionářům došla trpělivost, hromadně rozprodávají akcie zdroj: Wikipedia.org

24. 10. 2010, 10:22 | jaroslavpoks

stalo se 24. října 1929 ½ 20. stol.

Wall Street, USA – Dnes se během poledne naplnily nejčernější scénaře vývoje americké burzy s cennými papíry, jimiž někteří finanční analytici hrozili více než týden. Americký Dow Jonesův index, jenž ještě 3. září zaregistroval svoje nové maximum (uzavíral s 381,17 bodů), dnes za znepokujících podmínek skončil na 299, 47 bodech.

Přestože prezident National City Bank Charles Mitchell ujišťoval 15. října akcionáře, že je burza ve výborném stavu, burzovní analytik William Peter Hamilton 21. října pohrozil faktem, že akcie jsou krajně nadhodnocené a že si dokáže představit, že Dow Jonesův index klesne i pod svou hranici podpory – 325 bodů. Tím pravděpodobně nastartoval vlnu strachu, která vyvrcholila dnešním dnem.

Zpočátku burza nejevila žádné známky neobvyklého výkyvu. Nicméně po prodeji většího objemu tzv. úvěrových akcií (akcie nakoupené penězmi z úvěru) se strhla vlna davového šílenství a všichni začali ve strachu o své peníze rozprodávat svoje akcie nezáleže na ceně. Podle zaměstnance burzy na Wall Street v jednu chvíli úplně zmizely požadavky na nákup a systém doslova zahltily žádosti o prodej. Ztráta na cenách akcií pravděpodobně přesáhne 10 miliard dolarů.

V tuto chvíli by měly spolu zasedat hlavní osoby americké burzy. Podle neoficiálních informací se rýsuje dohoda o společném nákupu akcií vybrané firmy za účelem alespoň částečného stabilizování burzy.

Křištálová kouleVěštecká koule

Pád cen akcií bude přes pár záblesků na lepší časy pokračovat, a to až do 13. listopadu, kdy se Dow Jonesův index podívá i pod hranicí 200 bodů; skončí na hodnotě 198,69 bodů. Krach burzy odstartuje velké problémy v celém hospodářství USA, tzv. Velkou hospodářskou krizi. S tou se budou Američané potýkat až do roku 1932.

Zdroj: Penize.cz, Idnes.cz, Wikipedia.org

Témata: burza, krach, peníze

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • To snad nie!!...ale

    :-), 25. 10. 2010 9:37

    Reagovat

    To snad nie!!…ale ja pevne verim, ze sa podobna udalost uz nezopakuje.

Čtvrtek 3. 12. 2020, včera měl(a) svátek Blanka

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt