Britský profesor vydal kontroverzní knihu, píše o neviditelné ruce trhu

Britský profesor vydal kontroverzní knihu, píše o neviditelné ruce trhu zdroj: Hinet.net

9. 3. 2011, 9:12 | Karolína Solanská

stalo se 9. března 1776 18. stol.

Londýn – Profesor Adam Smith původem z Britských ostrovů poslední dva roky cestoval po Francii, kde se setkával s předními filosofickými představiteli naší doby.

Tento třiačtyřicetiletý oxfordský profesor dnes vydal kontroverzní knihu s názvem Pojednání o původu a podstatě bohatství národů (An Inquiry into the Nature and Causes of the Wealth of Nations), která okamžitě vyvolala vášnivé diskuze ve všech filosofických kruzích.

Ve své knize shrnuje všechny ekonomické systémy, které byly dosud lidstvu známé a porovnává je mezi sebou. Obecně přijatý merkantilismus, který se jeví jako ten nejvýhodnější, Smith ve svém díle odsuzuje. Merkantilismus, který prosazuje hromadění bohatství v drahých kovech, podle něj nemá pro národy žádnou výhodnou budoucnost. Ihned navrhuje a pojmenovává systém nový, který se zdá být naprosto absurdním.

Neviditelná ruka trhu

Smith zavádí do ekonomiky nový pojem a nazývá ho „neviditelná ruka trhu“. Podle této filosofie se trh, který se obyčejnému člověku jeví jako zmatek a nesoulad, sám přizpůsobí všem nedostatkům. Navrhuje dokonce tak idealistickou myšlenku, že v tomto systému by nebylo třeba, aby do trhu jakkoliv zasahoval stát.

Smith dále uvádí, že honba jednotlivců za ziskem je to, co přispívá k bohatství celého národa. Tvrdí dokonce, že chtít dosáhnout zisku proto není žádná špatnost. Ba právě naopak. Tím, že má hostinský zisk na jídle, které nám uvaří, prospěje nám tím, že nemáme hlad, i sobě, protože vydělá.

Úryvek z kontroverzní knihy

„Když se jedinec ze všech sil snaží použít svůj kapitál na podporu domácího průmyslu tak, aby výroba měla co největší hodnotu, pak nutně usiluje o to, aby roční příjmy společnosti byly co nejvyšší. Ovšemže většinou není jeho úmyslem podporovat veřejný zájem a ani neví, nakolik jej podporuje … myslí jen na svůj zisk a v tom, jako v mnohém jiném, jej vede neviditelná ruka, aby podporoval cíl, který neměl vůbec v úmyslu.“

[poll id=”35″]

S touto ideologií se naše redakce rozhodně neztotožňuje a téměř nikdo v celém okruhu významných filosofů nevěří, že by něco takového mohlo fungovat.

Křištálová kouleVěštecká koule

Dílo Bohatství národů se stane jedním ze základních pilířů nového filosofického směru – politické ekonomie. Bohužel, jak to bývá, tak až po smrti svého autora. Pojem „neviditelná ruka trhu“ se pak bude využívat pro označení samoregulace trhu. Na tomto principu bude později vybudována většina světových ekonomik.

Zdroj: Adam-Smith.navajo.cz, Euroekonom.cz, Wikipedia.org

Témata: ekonomie, knihy, kontroverze

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 12. 7. 2020, včera měl(a) svátek Olga

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt