Čechy čeká po volbách utahování opasků, píší Financial Times

Čechy čeká po volbách utahování opasků, píší Financial Times zdroj: Msfhq.com

30. 5. 2013, 23:30 | Adam Z.

stalo se 30. května 2010 21. století

Londýn – Středopravé strany získaly v českých parlamentních volbách překvapivě silný mandát a je tedy pravděpodobné, že země zažije rozpočtové utahování opasků a reformy zdravotnictví a penzijního systému. Napsal to v neděli na své webové stránce britský list Financial Times.

Podle něj výsledek voleb zřejmě uvítají s úlevou finanční trhy, které se obávaly levicové koalice vedené sociálními demokraty. Ti prosazovali zvyšování daní, aby mohli udržet sociální výhody, uvedl ekonomický deník.

Financial Times upozornily, že nejméně očekávaných vítězství dosáhly dvě nové středopravé strany. TOP 09 dostala 16,7 procenta, přestože slibovala voličům prakticky jen ekonomické útrapy a rozpočtovou přísnost. Věci veřejné, které dostaly 10,9 procenta hlasů, Financial Times označily za populistickou stranu a doplnil, že vedla kampaň především proti korupci.

Stejně jako stanice BBC i Financial Times připomínají, že Česká republika je z hlediska rozpočtu v mnohem lepším stavu než problémové ekonomiky eurozóny. Nicméně deficit by měl letos dosáhnout 5,5 procenta hrubého domácího produktu. Státní dluh je jen 35 procent HDP, ale roste rychle, napsaly Financial Times. Připomněly, že ODS v kampani slíbila omezit výdaje a reformovat penzijní systém.

Zdroj: Novinky.cz

Témata: Financial Times, noviny, vláda, Vláda ČR, volby

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt