Cenám Telecomu začne brzy konkurovat TMobil

Cenám Telecomu začne brzy konkurovat TMobil zdroj: MF.cz

15. 3. 2013, 16:53 | Jaroslav Srna

stalo se 15. března 1996 90. léta

Praha – Po více než třech letech působení monopolního Eurotelu se občané konečně dočkají výrazného zlevnění radiotelefonních služeb.

Konkurenci obstará od září v síti GSM konsorcium TMobil, kterému vévodí německá společnost DeTeMobil a dalšími členy jsou italský telekomunikační podnik STET a domácí firmy SKS a TMP a PVT. Tato aliance včera zvítězila ve výběrovém řízení před dalšími pěti renomovanými uchazeči.

„Konsorcium TMobil nabídlo své služby za jedny z nejnižších cen v Evropě, které jsou zhruba poloviční než v sousedním Německu,“ řekl ministr hospodářství Karel Dyba. Podle jeho slov se výběrová komise rozhodla pro TMobil také proto, že garantoval rychlé pokrytí území radiotelefonním signálem a vysokou kvalitu služeb.

Konsorcium rovněž přinese investici ve výši 5,5 miliardy korun do společného podniku, který vytvoří 25. března s Českými radiokomunikacemi a v němž získá 49 procent. Hned poté udělí ministerstvo novému subjektu licenci.

„Do roku 2005 chce TMobil získat pře půl milionu českých zákazníků,“ uvádí se v prohlášení firmy. V září, kdy chce TMobil zahájit provoz, bude jeho služeb moci využívat 65 % obyvatel. Po instalaci dalších aparatur, které umožní digitální přenos telefonních hovorů, budou tyto mobilní přístroje během dalších dvou let dostupné až 90 % občanů.

Za minutu radiotelefonního hovoru hodlá TMobil účtovat 4 až 9,50 Kč podle tarifního pásma. Telefonní přístroje chce nabízet již od 999 korun, tedy levněji než je cena klasického telefonu zahraniční výroby. Zřizovací poplatek by měl nepatrně převyšovat dva tisíce korun. Pro srovnání – firma Eurotel po posledním zlevněn tuto středu účtuje minutu hovoru od 4,40 do 9,90 Kč. Cena nejlevnějšího přístroje přitom činí 13 700 korun a zřizovací poplatek 7 500 Kč.

Firma Eurotel, který dnes provozuje mobilní telefony ve starším systéu NMT, má na základě předchozích vládních sluv licenci na moderšnější síŤ GSM zajištěnou. Podle mluvčního Petra Lepší dokáže na ceny konkurence pružně zareagovat.

Křištálová kouleVěštecká koule

Konsorcium TMobil vytvoří společnost RadioMobil a. s. a vybuduje síť po známým jménem Paegas. Tento název bude společnost používat až do roku 2002, kdy konsorcium TMobil koupí od Českých radiokomunikaci část akcií, navýší svůj podíl ve společnosti na celkových 60,77 % a České radiokomunikace se stanou minoritním akcionářem. Název sítě se z Paegas na T-Mobile změní prakticky okamžitě, společnost se přejmenuje na název T-Mobile Czech Republic, a.s. až o rok později.

V roce 2005 T-Mobile získá prvenství v počtu aktivních zákazníků – v červnu 2005 jich bude mít 4,46 milionu. V roce 2009 společnost převezme 100 tisíc zákazníků Českých radiokomunikací využívajících hlasové a pevné datové služby, čímž se stane druhým největším poskytovatelem ADSL v České republice.

Zdroj: MF Dnes, 15. března 1996, cs.wikipedia.org

Témata: Eurotel, mobilní telefon, T-Mobile, telefon

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pondělí 25. 5. 2020, včera měl(a) svátek Jana

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt