Ceny by neměly být centrálně řízeny, připustil ministr Hůla na poradě cenových pracovníků

Ceny by neměly být centrálně řízeny, připustil ministr Hůla na poradě cenových pracovníků zdroj: SXC.hu

5. 6. 2011, 15:04 | Jakub Hájek

stalo se 5. června 1968 60. léta

Brno – Důsledně realizovat opatření, která zbaví naši cenovou soustavu deformací – dědictví z dřívějších starých forem řízení – je v současné době nejnaléhavějším úkolem cenových pracovníků.

Zdůraznil to na jejich celostátní poradě, která začala v úterý v Brně, v úvodním projevu ministr pověřený řízením Státního úřadu cenového ing. V. Hůla.

„V podstatě jde hlavně o to,“ řekl, „čemu říkáme individualizace velkoobchodních cen, o odstranění přebujelé diferenciace sazeb daně z obratu, o přirážky a srážky v zahraničním obchodě.“

Uskutečňování takové cenové politiky, který by vedla k objektivizaci a zpružnění cenové soustravy, není v tomto období podle slov ministra ing. Hůly snadné. Naše ekonomika totiž převzala z minulých let poměrně značnou nerovnováhu v oblasti investic a spotřebního zboží. K nové soustavě řízení a ke konstituování cenové politiky přistupujeme s ekonomikou a výrobou, jejíž struktura u nás stále reprodukuje tlak na určitý růst cen. Tento tlak bude trvat tak dlouho, dokud nepřistoupíme k realizaci strukturálních změn v našem hospodářství.

V takové situaci je značně obtížné provádět politiku uvlivňování cen izolovaně, zvlášť jsou-li tyto inflační tendence v ekonomice „podepřeny“ administrativním, monopolním postavením výrobců a koneckonců i obchodu a stojí-li proti těmto monopolům roztříštěná fronta milionů spotřebitelů.

„Proto považujeme za nezbytné,“ uvedl ministr, „vytvořit především předpoklady pro maximální rovnovážnost cenové soustavy v oblasti celé hospodářaské politiky strátu, zejména v politice finanční, úvěrové, mzdové, investiční apod. I když se někdy v důsledku existujících disproporcí nevyhneme ani určitému zvyšování cen, nemůžeme a nechceme cenovou politiku likvidovat „inflační“ mezerou, vznikající mezi nabídkou a poptávkou, ať už na trhu spotřebního zboží či investic.

Cenová politika je nedílnou součástí důchodové politiky vlády. Našim základním heslem se stává přechod od administrativně centrálního k ekonomickému řízení a k její demokratizaci. Musí proto být založena na vývoji trhu, ovšem nejen současném, ale i budoucím. Její umění bude právě v tom, jak citlivě a se znalostí celkového ekonomického vývoje bude usměrňovat činnost podniků uspokojování potřeb trhu. K tomu však nezbytně potřebujeme konkrétní, věcný program strukturálních změn.

Chceme-li postavit ekonomickou soustavu řízení,“ řekl v závěru, „na dvě nohy, plán a trh, musíme respektovat i to, že nemůžeme změnit ceny jen podle „přání“ plánu nebo podle „přání“ určitého systému odvodů.“

Rudé Právo, 5. 6. 1968, str. 6

Zdroj: Rudé Právo – Archiv.ucl.cas.cz

Témata: ceny, komunismus, peníze, pražské jaro

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 28. 5. 2020, včera měl(a) svátek Valdemar

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt