Chorvatsko v letošním roce zahájí kupónovou privatizaci

Chorvatsko v letošním roce zahájí kupónovou privatizaci zdroj: Blogs.ft.com

9. 3. 2013, 20:00 | Jaroslav Srna

stalo se 9. března 1996 90. léta

Záhřeb – Chorvatsko by mělo v letošním roce zahájit kupónovou privatizaci.

Lidé budou moci podle náměstka ministra privatizace Damira Ostroviče v nejbližší době bezplatně získat kupóny, za něž budou moci na podzim kupovat akcie podniků v celkové hodnotě zhruba 3,5 miliardy dolarů. Předpokládá se, že se kupónové privatizace zúčastní okolo 300 tisíc občanů.

Chorvatská vláda slíbila, že za kupóny budou nabízeny pouze nejatraktivnější firmy, kterých bude zhruba 250. Zájemci budou moc získat podíl například v hotelích na Jadranu či ziskových firmách provozujících námořní přepravu. Prodej podniků za kupony by měl v Chorvatsku zrychlit privatizaci, především však posílit pouze sporadické obchodování s akciemi na záhřebské burze.

Dosud byla od roku 1991 odstátněna asi polovina chorvatské ekonomiky a většina menších a středních firem se dostala pod kontrolu zaměstnanců a vedení. Zahraničních investic přišlo do země zatím málo 460 milionů marek.

Velkou část investic přinesly spolčenosti se strategickými zájmy, jako například švédský Ericsson nebo velké cementárenské podniky.

Křištálová kouleVěštecká koule

Kuponovou privatizaci si vyzkouší nejen Chorvatsko, ale i Rumunsko nebo Bulharsko. Nejznámější bude ale inspirace kuponovou privatizací v Ázerbájdžánu už proto, že v ní svou roli sehraje i Viktor Kožený. Ten vsadí na privatizaci ropných a plynárenských společností a i tady bude chtít vydělat desetinásobek. Získá si americké investory a kuponové knížky začne skupovat ve velkém. Plány mu ale překazí tamní prezident Gejdar Alijef. Velké podniky si nakonec stát nechá a ze slibovaných miliardových zbude jen zlomek. Koženého, který skončí na Bahamách, obviní ze zpronevěry a úplatkářství. Bahamský vrchní soud ale jeho vydání do Spojených států odmítne.

Zdroj: MF Dnes, 9. března 1996, str. 14, www.ceskatelevize.cz

Témata: Chorvatsko, privatizace

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 5. 3. 2021, včera měl(a) svátek Stela

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt