Ekonomové se obávají stagnace Západu

Ekonomové se obávají stagnace Západu zdroj: Ciett.org

18. 3. 2013, 16:21 | Jaroslav Srna

stalo se 18. března 1996 90. léta

Praha – Odhady letošního vývoje domácí ekonomiky zveřejňované významnými institucemi či jednotlivými odborníky sice až na výjimky zůstávají optimistické, ekonomové však se stále většími obavami sledují vývoj v západní Evropě. Tamní národohospodáři totiž hlásí, že se v Evropské unii ekonomický růst zpomaluje.

„Ochabnutí růstu v nejvyspělejších zemích sdružení v OECD jistě ovlivní i růst tuzemské ekonomiky, neboť především státy západní Evropy jsou našimi hlavními ekonomickými partnery,“ říká zástupce ředitele Národohospodářského ústavu Jose Kotrba.

Loni do nejvyspělejších zemí sdružených v OECD směřovalo 60 % tuzemského exportu, z toho drtivá většina do států Evropské unie. Zatímco národohospodáři OECD ještě nedávno odhadovali, že ekonomika v těchto státech letos poroste zhruba o 3 %, poslední prognózy hovoří pouze o 2,5 %.

Hospodářství Německa, které je našim největším obchodním parterem, právě prochází obdobím velmi slabé poptávky a všechny klíčové ústavy snížily své odhady růstu. V prvním čtvrtletí se dokonce očekává pokles a celoroční růst asi nepřekročí 1,5 %.

Růst tuzemské výroby je však právě na odběru zboží v zahraničí úzce závislý – čím větší je vývozní poptávka, tím více mohou exportující podniky prodat. V období recese či jen chabého růstu však v postižených zemích občané méně nakupují, což se projeví i ve snížení dovozu.

Zdroj: MF Dnes, 18. března 1996, str. 1

Témata: Evropská unie, HDP, OECD, recese

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt