Kladenské hutě Poldi jsou na pokraji konkursu

Kladenské hutě Poldi jsou na pokraji konkursu zdroj: Geologie.vsb.cz

15. 2. 2013, 17:06 | Jakub Hájek

stalo se 15. února 1996 90. léta

Praha – Poté, co se majitel firmy Poldi Ocel Vladimír Stehlík v úterý nedohodl s šéfem Škody Plzeň Lubomírem Soudkem na vstupu plzeňského koncernu do oceláren a včera promarnil poslední jednání se zástupci státu, už by jen zázrak mohl zachránit kladenské hutě před konkursem.

„Minutu po dvanácté začíná jednoznačně a nemilosrdné řešení. Není prostě možné, aby měl někdo jakékoliv výjimky či úlevy,“ řekl včera premiér Klaus na Stehlíkovu adresu. Potvrdil tak, že včerejší půlnoc jako termín, v němž měl Stehlík předložit písemnou dohodu se Škodovkou, je konečný a neměnný.

Ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý a předseda Fondu národního majetku Roman Češka již v sobotu prohlásili, že pokud se Stehlíkova firma Bohemia Art do středy se Škodou nedohodne, stát přistoupí ke konfrontační variantě. Ta kromě návrhu na konkurs předpokládá i podání žaloby na zrušení soutěže, neboť Stehlík za ocelárnu nezaplatil poslední splátku tři čtvrtě miliardy korun.

Série jednání, kterou zahájila Škodovka s firmou Bohemia Art ve středu odpoledne, se protáhl až do včerejších ranních hodin. Přestože Stehlík odmítl přistoupit na požadavky Škody – mimo jiné rovnocenný podíl v ocelárně či křeslo předsedy představenstva a generálního ředitele – dostal od Dlouhého několik hodin na rozmyšlenou. Kladenský průmyslník poté přišel s novou vlastní alternativou, kterou ministr označil za reálnou, neboť by umožnila konfrontaci a okamžitým návrhům na konkurs zabránit. I tato naděje se však během dalších hodin ukázala jako planá.

„Náš požadavek je neměnný, o jiných variantách nebude představenstvo jednat,“ uvedl ke Stehlíkovu návrhu mluvčí Škody Jaroslav Hudec.

Přesto se však ještě odpoledne znovu sešli šéfové obou firem s Vladimírem Dlouhým a Romanem Češkou. Znovu bez výsledku, neboť pro plzeňskou Škodu byla nová Stehlíkova alternativa nepřijatelná.

Stát tedy nyní zřejmě požádá věřitele Poldi Ocel, aby podali návrh na konkurs. Ten by měl znamenat prodej jednotlivých částí ocelárny, z něhož budou zaplaceny její více než čtyřmiliardové dluhy.

Zdroj: MF Dnes, 15. února 1996, str. 1

Témata: krach, privatizace, průmysl

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 27. 10. 2020, včera měl(a) svátek Erik

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt