Měnová odluka a vznik koruny české

Měnová odluka a vznik koruny české zdroj: Ceskyraj.cz

8. 2. 2012, 17:06 | Jiřina Nováková

stalo se 8. února 1993 90. léta

Koruna česká je dnešním dnem zákonnou měnovou jednotkou České republiky a zároveň dnem měnové odluky.

Od vyhlášení samostatnosti České republiky a Slovenské republiky (1. ledna 1993) existovala na základě vzájemné dohody měnová unie, v níž byla jako měnová jednotka v obou nástupnických státech Československa nadále používána koruna československá.

Název koruna byl převzat z bývalého československa, které ho převzalo z Rakouska-Uherska. Rozpadem Rakouska-Uherska, kdy vznikla Československá republika roku 1918, se nacházely v peněženkách, slamnících a na vkladních knížkách občanů nového státu, rakousko-uherské koruny.

Rakousko-Uhersko financovalo náklady na vedení první světové války inflačně, tedy tištěním dalších nekrytých peněz. Ústřední banka ve velkých objemech tiskla nové oběživo, které rakouská vláda využívala na krytí svých výdajů. Do oběhu se dostávaly další a další peníze, které roztáčely inflační spirálu.

Rozvrácenou měnu na území nově vzniklé Československé republiky, kdy vznikla československá koruna jako samostatná měna, usilovali  představitelé státu o dosažení krytí koruny zlatem a na tom stavěli svou  politiku.

Alois Rašín, první ministr financí, připravil měnovou reformu a sice odluku měny Československého státu a zásahy pro předcházení projevům cenové inflace.

Z původně papírové měny se stala měna zlatá, ale v důsledku velké hospodářské krize třicátých let to dlouho nevydrželo. Podobně jako v jiných státech, potýkajících se vleklou krizí , nastoupila cesta inflační a cesta oslabování měny.

V únoru 1919 byl Rašín zákonem zmocněn k vytvoření Československé měny a jeho utajený plán také schválen. Utajovaná měnová odluka proběhla v březnu roku 1919, kdy se provádělo  okolkování na československém území obíhajících bankovek.

Důsledkem okolkování byla měna nově vzniklého státu odloučena od peněz ostatních nástupnických států. Okolkované bankovky se staly provizorními penězi, které byly později nahrazovány nově emitovanými státovkami.

Novou měnou byla československá koruna, a to i když byly také zvažovány názvy jako sokol, hřivna nebo československý frank. Výběr majetkových dávek při kolkování a později i z nemovitého majetku měl vést ke snížení objemu oběživa a zvýšení kupní síly nové měny.

Bylo to nastoupení cesty ke zdravému peněžnímu oběhu založeném na penězích krytých zlatými a devizovými rezervami,  tedy obchodními směnkami.

Protože nově vzniklé Československo nedisponovalo žádným zlatem, vznikla československá měna jako papírová nekrytá měna. Měl to být jen mezikrok k dosažení toho, aby československá koruna byla zlatou měnou, aby fungovala ve standardu zlatého slitku.

Československá koruna jako zlatá měna

Postupem času začala být československá koruna vnímána jako stabilní a jistá měna a  její kurz posiloval. Až do roku 1925 byla měnou papírovou (státovkovou), bez stanoveného zlatého obsahu.  Bankovky začaly být kryty zlatem a zlatými devizami.

V důsledku vznikajících ekonomických výkyvů byla devizová volnost ukončena, a v roce 1931 bylo opět nastoleno devizově vázané hospodářství. Krize znamenala nástup konkurenčních devalvací měn, a počátek konce filozofie udržování zlatého standardu.

Pokračování krize, související růst dluhů a nerovnováh si vyžádal další,  v pořadí druhou devalvaci. Ta proběhla v roce 1936. Devalvační cesta znamenala nalezení způsobu úniku z krize a dočasných problémů.

Z pohledu kapes a peněženek prostých občanů to znamenalo ztrátu kupní síly jejich peněz.

Zdroj: Investujeme.cz

Témata: Alois Rašín, koruna, měna, peníze

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 21. 10. 2020, včera měl(a) svátek Vendelín

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt