Ministr financí plánuje snížit daně, ODA se to zdá málo

Ministr financí plánuje snížit daně, ODA se to zdá málo zdroj: Madej.cz

23. 2. 2013, 10:44 | Jakub Hájek

stalo se 23. února 1996 90. léta

Praha – Ministr financí Ivan Kočárník včera odpověděl na nedávnou daňovou ofenzívu ODA a zveřejnil vládní návrh na snížení odvodů do státní pokladny na příští rok.

Jeho verze, se kterou ODS půjde na dnešní schůzku koalice, však předpokládá podstatně mírnější pokles daňového břemene, než jaké požaduje ODA.

Kočárník například chce snížit daně, které státu odvádějí firmy a korporace z nynějších 39 % na 35 %. Podle ODA by však tato hranice neměla být vyšší než 32 %.

Občanská demokratická aliance také požaduje, aby poklesly sazby daně z příjmu fyzických osob, a to o tři až sedm procentních bodů. Na to odpověděl Kočárník poněkud složitější návrhem. Jeho součástí je totiž zvýšení nezdanitelné částky příjmu ze současných 26 400 korun na 33 000 korun za rok.

Souběžně s tím by se měly zvyšovat hranice jednotlivých daňových pásem, do nichž jsou příjmy zařazeny, což je podobná myšlenka s jakou přišla ODA. Navíc by zdanění nejvyšších částek mělo poklesnout z nynějších 40 na 39 %.

Ministerstvo financí však včera odpověděla na otázku, zda je součástí Kočárníkova návrhu také zvýšení nezdanitelné částky na děti a podle jakého systému by měla být daňová pásma zvýšena.

Zatímco ODA tvrdí, že její opatření by poplatníkům ponechalo v kapsách asi o dvacet miliard korun víc než letos, ministr Kočárník odhaduje, že jeho verze ušetří lidem sedm a půl miliardy.

„Dokončili jsme odhady vývoje ekonomiky v příštím roce, a to nám umožnilo také pracovat na návrhu rozpočtu i daní,“ řekl včera Kočárník. Podle něho se HDP zvýší v roce 1997 o 5,5 až 5,7 procenta. To by znamenalo růst reálných mezd mezi šesti až sedmi procenty.

ODA je podle dřívějších prohlášení připravena na určitý kompromis, zejména zvýší-li se položky, které si občané mohou z daní odečíst. Parlament by měl oba návrhy posoudit v březnu.

Zdroj: MF Dnes, 23. února 1996

Témata: daně, Ivan Kočárník, ministerstvo financí, ODA, ODS, vláda

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 5. 3. 2021, včera měl(a) svátek Stela

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt