Ministr Kočárník odmítá zrušit regulaci mezd, kterou kritizují podnikatelé i odbory

Ministr Kočárník odmítá zrušit regulaci mezd, kterou kritizují podnikatelé i odbory zdroj: CNB.cz

6. 4. 2013, 15:19 | Jakub Hájek

stalo se 6. dubna 1994 90. léta

Praha – Klausova pravicová vláda v současné době neplánuje zrušení mzdové regulace. Ministr financí Ivan Kočárník to včera sdělil v tiskovém prohlášení.

„Opatření je varovným prstem, který upozorňuje, že velkým růstem platů se připravujeme o konkurenční výhody. Toto opatření bude trvat tak dlouho, dokud budou trvat důvody jeho zavedení,“ stojí v prohlášení.

Mluvčí České národní banky Martin Švehla prohlásil, že již během prvního pololetí očekává ČNB zdravý vývoj, při kterém poroste produktivita práce rychleji než mzdy. Délka trvání mzdová regulace bude podle něj spojena s postupem privatizace a s tím, jak budou samy podnikatelské subjekty udržovat přirozený poměr mezi růstem mez a růstem výkonnosti.

Regulaci mezd vyhlásila vláda vloni v létě i přes protest představitelů podnikatelů a odborů. Nařízení postihlo firmy, kde růst mezd předběhl růst životních nákladů o více než 5 %. Tím by se podle ministerstva financí mělo předejít neúměrnému zvýšení nákladů a zhoršení finanční situace podniků na zahraničních trzích. Podle kritiků je však toto opatření přehnané a spíš tlumí podnikatelskou aktivitu.

Zdroj: MF Dnes, 6. dubna 1994, MF Dnes 1993

Témata: mzda, podnik, regulace

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 4. 7. 2020, včera měl(a) svátek Radomír

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt