Monopoly plánovaně okrádají lidi, říká představitel amerických komunistů

Monopoly plánovaně okrádají lidi, říká představitel amerických komunistů zdroj: Corbisimages.com

1. 3. 2013, 14:15 | Jaroslav Srna

stalo se 1. března 1977 70. léta

New York – Americké monopoly uměle vyvolávají nedostatek zboží denní potřeby, aby mohly zvyšovat ceny. Konstatoval to generální tajemník Komunistické strany USA Gus Hall, který uveřejnil tiskový orgány strany Daily World.

Postihnou-li například Floridu silné mrazy nebo chladná vlna zasáhne Brazílii, hned druhý den zvýší americké monopoly ceny pomerančů a kávy. Tento růst cen vyvolaný údajným „nedostatkem“ žádaného zboží představuje plánované okrádání lidí, prohlásil G. Hall.

Okrádání formou zvyšování cen odhaluje antinárodní charakter kapitalismu jako společenského systému, zdůrazňuje se v článku. Nic podobného se nemůže stát v socialistické společnosti. Zásadou této společnosti je spravedlivé rozdělování zboží. S růstem úrovně výroby se zlepšuje životní podmínky všeho lidu.

Jako konkrétní způsob boje proti nečistým praktikám monopolů navrhují američtí komunisté demonstrace, bojkot a nátlak na úřady.

Zdroj: archiv.ucl.cas.cz

Témata: ceny, komunismus, monopol, politická strana, USA

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Má recht soudruh, tohlej

  michal, 1. 3. 2013 16:07

  Reagovat

  Má recht soudruh, tohlej sme si vycinkali

 • to áno, tam pomaranče

  Ladislav, 1. 3. 2013 16:32

  Reagovat

  to áno, tam pomaranče zdraželi, za v socialistických republikách boli akurát tak podpultovým tovarom…

Pátek 30. 10. 2020, včera měl(a) svátek Silvie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt