Peněžní revoluce! Ve Švédsku se bude platit papírem

Peněžní revoluce! Ve Švédsku se bude platit papírem zdroj: Numismondo.com

16. 7. 2012, 16:04 | Michal Ozogán

stalo se 16. července 1661 starší

Stockholm – O nový pohled na peníze se postarala Palmstruchova banka ve Stockholmu, kde jsou místní obchodníci sužování nedostatkem stříbrných mincí.

Pokud patříte mezi zkušené harcovníky světa obchodu, tak jste se s principem bankovnky už setkali – jedná o vlastně o univerzální směnku. Její výhodu znali už Templáři či italští obchodníci.

V Římě si vložili peníze do banky, dostali za to směnku a tu pak za mince vyměnili třeba ve Svaté zemi. Nemuseli se tak táhnout s pokladem na zádech a nehrozilo, že je někdo okrade.

Aby nedocházelo k falšování bankovek, jsou chráněny vodoznakem a je na nich podpis majitele banky.

Zatím to vypadá, že o peníze z papíru je enormní zájem a Palmstruchova banka chystá jejich další tisk. Nicméně ne všichni vidí budoucnost bankovek pozitivně. Zeptali jsme se na názor místního obchodníka Erika Eklunda: „Blbost povídám vám. Je to jen kus papíru, není tam ani kousek drahýho kovu. Brzo si to lidi uvědomí a budou chtít svoje mince zpět. A kde je pak banka vezme?“

Jestli je nápad s bankovkami dobrý ukáže až čas. Nicméně Johan Palmstruch, vlastník banky, vidí jejich osud velmi dobře a už sám sebe vidí jako bohatého a mocného muže.

Křištálová kouleVěštecká koule

Jelikož se dnes bankovkami platí prakticky po celém světě, můžeme říct, že nápad to byl opravdu dobrý. Však se také její užívání postupně rozšiřovalo i do dalších zemí Evropy. Nicméně osud průkopníka Johana Palmstrucha a jeho banky byl neslavný. Během šesti let zkrachovala a její zakladatel se ocitl ve vězení, ve kterém strávil tři roky a brzy po propuštění zemřel.

Zdroj: CT24.cz, Profit.tyden.cz, Banky.sk

Témata: bankovka, mince, peníze

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt