Pionýři píší dopis presidentu republiky: Vyhlašujeme boj proti plýtvání potravinami

Pionýři píší dopis presidentu republiky: Vyhlašujeme boj proti plýtvání potravinami zdroj: Strupcice.cz

29. 12. 2012, 13:49 | Jiřina Nováková

stalo se 29. prosince 1950 50. léta

Pionýři z pražské školy v Karlíně zaslali dopis presidentu republiky Klementu Gottwaldovi, v němž vyzývají všechny děti v republice k boji proti plýtvání potravinami. V dopise je psáno:

„Zavázali jsme se, že si každý bude brát na svačinu do školy jen tolik, kolik sní. Pokud někdo nedojí svačinu, řádně ji zabalí, vezme domů a sní ji později. Žádný nepohodí rohlík, ani buchtu, ani chléb a bude dbát o to, aby se nic z potravin neznehodnotilo. Z ovoce odhodí jen to, co se nehodí k poživání – ohryzek, pecku. Zvířata bude krmit jen tím, co je pro ně určeno a ne potravinami, které jsou určeny k výživě lidu”.

Pionýři dále píší: “Budeme se navzájem kontrolovat a nepovolíme rozmařilcům. Nechceme na to být jen sami,  to by bylo málo. Proto chceme rozvinout tuto akci nejen v našem okrese a v Praze vůbec, ale chceme pro ní získat vás, kamarády z celé republiky. Přidejte se k nám, vy děti z Podkrušnohoří, od Plzně, od Brna a Ostravy, vy od Banské Bystrice, od Košic, vy všichni od Aše až na druhý konec republiky.

Ušetříme tím státu hodně peněz. Budeme moci za ně nakupovat suroviny, stroje, které ještě nemáme. Naše republika bude vzkvétat a bude rychleji pokračovat na cestě k socialismu. A nám se povede stále lépe.

Věříme, že se k nám přidáte, vy pionýři i vy ostatní žáci. Těšíme se, že nám napíšete, co jste podnikli v boji proti plýtvání potravinami. Snad budete mít také zlepšovací návrhy, rádi bychom je přijali.

Pak z nás jistě i pan president bude mít radost. Jeho oko bdí nad námi a on, rozumný hospodář, jistě pochválí i  nás, nejmladší hospodáře republiky.

A teď spojenými silami vzhůru do boje proti plýtvání potravinami!“

Témata: komunismus, Pionýr, potraviny

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt