Přebytek státního rozpočtu v dubnu dosáhl pěti miliard korun

Přebytek státního rozpočtu v dubnu dosáhl pěti miliard korun zdroj: CNB.cz

11. 5. 2012, 10:23 | Jakub Hájek

stalo se 11. května 1993 90. léta

Praha – Pětimiliardový přebytek vykázal na konci dubna státní rozpočet České republiky. Přestože došlo k poklesu z březnového více jak desetimiliardového přebytku, ministerstvo financí hodnotí vývoj salda státního rozpočtu pozitivně.

O dalších 11,5 miliardy byly vyšší příjmy rozpočtů měst a obcí než jejich výdaje. Oznámil to na včerejší tiskové konferenci ministr financí Ivan Kočárník.

Při plnění rozpočtu se tak podle ministra nepotvrdily katastrofické scénáře o propadu příjmů z nově zavedené daně z přidané hodnoty. Zaostává však plnění daně z přůjmů právnických osob, ale i zde došlo v dubnu k mírnému zlepšení. Ivan Kočárník upozornil, že tyto výsledky nelze přeceňovat, neboť vývoj v prvním pololetí bývá obvykle lepší než v druhém půlroce.

Programové prohlášení Klausovy vlády

V rámci boje proti daňovým únikům bylo při celních kontrolách dovozu zjištěno 2500 deliktů a zabaveno zboží za více než 102 milionů Kč. Další zboží asi za 68 milionů korun, zejména cigaret a alkoholických nápojů, bylo zabaveno pro daňové přestupky při kontrolách pouličního prodeje. V soukromých skladech bylo objeveno např. za 14 milionů Kč nezdaněných cigaret či značné množství čistého lihu, dovezeného jako šťáva.

Ministr Kočárník varoval hříšníky, že dnešní daňové úniky mohou být dohledány a vystaveny postihu ještě během následujících šesti let.

Křištálová kouleVěštecká koule

Šéf opoziční ČSSD Miloš Zeman se následně nechá slyšet, že pětimiliardový přebytek státního rozpočtu na konci prvního čtvrtletí je pouze dočasným jevem umocněným restrikcí rozpočtových výdajů.

Rozpočet za rok 1993 skončí podle něho schodkem, který bude muset souviset s negativním vývojem obchodní bilance a poklesem průmyslové produkce.

Nakonec ale skončí státní rozpočet v roce 1993 v mírném přebytku 1,081 miliardy korun. V přebytku skončí i rozpočty v následujících letech 1994 a 1995.

Od roku 1996 bude státní rozpočet každý rok schodkový a státní dluh bude růst nevídaným tempem.

Zdroj: MF Dnes, 11. a 12. května 1993; PSP.cz

Témata: Ivan Kočárník, ministerstvo financí, státní rozpočet

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt