Průplav Dunaj-Odra-Labe je podle expertů šílenost

Průplav Dunaj-Odra-Labe je podle expertů šílenost zdroj: Dopravni.net

17. 4. 2013, 21:42 | Tomáš Starý

stalo se 17. dubna 1993 90. léta

Brno – Vysoké investice do stavby plánovaného kanálu Dunaj-Odera-Labe značně omezí možnosti regionálního rozvoje v České a Slovenské republice.

Výstavba nové vysokokapacitní železnice by byla výrazně levnější, rychlejší a z hlediska přepravní kapacity i schopnější.

Tento závěr prezentoval včera v brněnské Zeleném domě rakouský expert světového fondu ochrany přírody (WWF) Alexander Zinke. Robert Korab z Ekologického institutu ve Vídni připomněl jednu z četných studií porovnávající stavební náklady mezi projektem kanálu a alternativou vysokokapacitní železniční trasy.

Podle finančních propočtů z roku 1989 by náklady na výstavbu kanálu přišly na 52,4-54,8 miliardy šilinků, u železnice by dosáhly dvou třetin této částky, přičemž roční přepravní kapacitou 60 milionů tun by transportní možnosti kanálu předčila o celých 20 %.

dol

Podle obou rakouských expertů je dnes projekt kanálu po finanční stránce absolutně nereálný a v Rakousku se pro něj angažuje jen omezená zájmová lobby. „Projekt by měl extrémní ekologické dopady na okolní krajinu, vy východním Rakousku by pohltil značné plochy vysoce produktivní zemědělské půdy,“ uvedl Robert Korab.

„Ačkoliv lze hovořit o ekologičtějším přínosu vodní dopravy např. ve srovnání s dopravou silniční, dlouhodobé perspektivy ukazují ve všech aspektech na jednoznačně pozitivní přínos železnice,“ dodal.

Křištálová kouleVěštecká koule

Úvaha o vybudování kanálu Dunaj-Odra-Labe ožije v roce 2013, kdy se stane prezidentem České republiky Miloš Zeman, zastánce tohoto projektu.

„Pan Zeman je zastáncem výstavby průplavu. Evropská unie je ochotna na to přispět, takže je to pro nás mimořádně zajímavé,“ řekne po schůzce se Zemanem jeho nový poradce František Čuba v únoru 2013. Náklady na vybudování kanálu by se v roce 2013 pohybovaly okolo 200 miliard a většinu by musela uhradit Evropský unie.

Zdroj: MF Dnes, 17. dubna 1993, www.ceskatelevize.cz

Témata: doprava, průplav, stavba, vodní doprava

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt