Sklizeň cukrovky vázne, cukrovary marně čekají

Sklizeň cukrovky vázne, cukrovary marně čekají zdroj: Cals.ncsu.edu

18. 10. 2012, 18:04 | Jiřina Nováková

stalo se 18. října 1958 50. léta

Podzimní práce na polích se zpožďují. Mělo už být například zaseto všechno žito, ale na zažátku týdne zbývalo v družstvech zasít ještě téměř na pětině plánovaných polí.

Také zoráno mělo být už více než současných 40 % ploch. Nejvážnější situace je ve sklizni okopanin. Družstva i státní statky mají vybírat ještě na třetinu brambor, které zatím zůstaly na poli.

Cukrovka byla v celém státě sklizena na polích JZD a státních statků teprve asi ze čtvrtiny, z toho v českých krajích jen na 14 %. Velmi se opožďuje odvoz řepy do cukrovarů.
Jsme už v druhé polovině října. Počasí je nepříznivé a na zlepšení nelze spoléhat. Kdyby měly podzimní polní práce postupovat i nadále dosavadním tempem, byl by jejich úspěšný průběh ohrožen a mohlo by dojít ke ztrátám.

Přitom však na polích mohlo být uděláno leckde mnohem více, kdyby se v každé jednotlivé obci, v okresech i krajích zabývali podzimními pracemi důkladněji než dosud. Často se plně nevyužívalo ani příznivých dnů.

Velmi mnoho záleží právě na sklizni cukrovky. Při prodlužování její sklizně dochází jednak k celkovým ztrátám bulev i chrástu a jednak pozdní sklizeň nepříznivě ovlivňuje orbu i setí ozimé pšenice.

Rozhodněji než dosud bychom měli všude bojovat proti sklizňovým ztrátám. V celorepublikovém měřítku dosahují  tyto ztráty dost významné hodnoty, kterých je nutné se v příštích letech vyvarovat. Jde o to efektivně využívat čas i přízeň počasí.

Zdroj: Rudé právo, 18. října 1958,  str. 2

Témata: cukrová řepa, komunismus, sklizeň, zemědělství

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 30. 10. 2020, včera měl(a) svátek Silvie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt