Tesla v Mirovicích patří skutečně Karlu Schwarzenbergovi, ten však kupní smlouvu zpochybňuje

Tesla v Mirovicích patří skutečně Karlu Schwarzenbergovi, ten však kupní smlouvu zpochybňuje zdroj: VolimKarla.cz

29. 1. 2013, 6:27 | Jakub Hájek

stalo se 29. ledna 1994 90. léta

České Budějovice – Bývalý šéf prezidentské kanceláře Karel Schwarzenberg bude zřejmě majitelem závodu Tesly Blatná v Mirovicích, i když o vlastnictví této továrny příliš nestojí.

Krajský soud v Českých Budějovicích včera potvrdil, že kupní smlouva, podle níž Karel Schwarzenberg Teslu získal za 23 miliony korun, je platná. Schwarzenberg, který chtěl prosadit u soudu opak, ovšem uvedl, že si rozmyslí zda za Mirovice zaplatí nebo zda se odvolá u vyššího soudu v Praze.

Smlouvu o koupi Tesly Mirovice uzavřela v červnu 1992 Schwarzebergova právní zástupkyně JUDr. Helena Dvorná s akciovou společností Tesla Blatná. V říjnu téhož roku však sám Karel Schwarzenberg podal žalobu na neplatnost této smlouvy.

Uvedl, že Dvorná Teslu koupila, aniž by k tomu měla speciální zplnomocnění. Údajně disponovala pouze Schwarzenbergovou všeobecnou plnou mocí k vyřizování restitučních záležitostí. Současný Schwarzenbergův právní zástupce JUDr. Jiří Bednář řekl, že pozdější vpisek do této plné moci, který měl Dvornou opravňovat ke koupi mirovického provozu, je padělek.

Helena Dvorná se k soudnímu jednání o platnosti smlouvy ani jednou nedostavila. Včerejší neúčast zdůvodnila písemně tím, že jako advokátka je v záležitostech svého klienta vázána mlčenlivostí. Ze stejného důvodu včera nevypovídal ani přítomný JUDr. Karol Stome, bývalý poslanec Občanského fóra ve Federálním shromáždění, který rovněž za Schwarzenberga s Teslou Blatná jednal.

Bednář sice Dvornou a Stomeho označil za korunní svědky a trval na jejich výpovědích, soud se však obešel bez nich. Podle soudu platnost kupní smlouvy mezi Schwarzenbergem a Teslou Blatná potvrdil sám Schwarzenberg, když se původně jako vlastník mirovického provozu choval. Koncem září 1992 totiž písemně pověřil svou zaměstnankyni, aby se provozu ujala a hledala pro něj kupce, popřípadě kooperační partnery. Teprve když se to nepodařilo, označil Schwarzenberg koupi za neplatnou.

Ze včerejšího rozhodnutí krajského soudu vyplývá, že Karel Schwarzenberg je zodpovědný i za sedmdesát zaměstnanců mirovického provozu, kteří jsou již druhý rok bez práce i bez finančních prostředků

Křištálová kouleVěštecká koule

V roce 1996 vstoupí v platnost dohoda mezi Schwarzenbergem a Teslou Blatná, kterou obě strany odstoupí od smlouvy z roku 1993. Bývalý pobočný závod v Mirovicích se tak opět stane vlastnictvím Tesly Blatná.

Samotný Karel Schwarzenberg se v roce 2010 v online rozhovoru serveru Denik.cz vyjádří ke kauze takto:

„Měli jsme několik cihelen, největší u Kutné Hory, ale také v Čimelicích, nebo právě v Mirovicích. Ta byla mezitím zbouraná a postavil se tam panelák, zkolaudovaný jako obytná budova, ve kterém se ale později začaly vyrábět zaměřovače na tanky Varšavské smlouvy. Já jsem pověřil jistého právníka, aby se staral o restituci pozemků. Jenže on, asi že v tom viděl pro sebe nějakou budoucnost nebo co, tak místo restituce pozemků zařídil privatizaci té firmy. Vůbec jsem o tom neměl tušení, až když za mnou přišli nešťastní zaměstnanci na Orlík, že prý teď vlastním fabriku. Jak prosím? Pak jsem na to přišel. Něco jsem zaplatil a celého toho podniku jsem se vzdal, protože tomu opravdu nerozumím, Navíc oni dělali jen ty zaměřovače na tanky, a to tehdy opravdu nebyl program budoucnosti.“

Zdroj: MF Dnes, 29. ledna 1994, str. 3, 1prezident.cz, www.denik.cz

Témata: Karel Schwarzenberg, Mirovice, privatizace, soud, Tesla

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • vítejte v kapitalismu !!

  Milena, 29. 1. 2013 15:04

  Reagovat

  vítejte v kapitalismu !!

 • Škoda že se nestal

  Tomáš, 29. 1. 2013 18:05

  Reagovat

  Škoda že se nestal prezidentem.

  • Šláfnberg? ještě by usnul...

   rosťa, 29. 1. 2013 18:12

   Reagovat

   Šláfnberg? ještě by usnul… a Kalousek musí být jistě nervózní že nebude kdo by mu dal milost až ho zavřou

  • Bys pak makal na

   Kral, 29. 1. 2013 18:15

   Reagovat

   Bys pak makal na panskym woe ;)

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt