V Americe začala výroba žvýkaček

V Americe začala výroba žvýkaček zdroj: Harvestchristiancommunity.org

23. 9. 2012, 18:07 | Michal Karas

stalo se 23. září 1848 19. stol.

Portland, Oregon, USA – Dnes začala v Americe ve městě Portland výroba žvýkaček. Byla založena obchodníkem Johnem Curtisem a jeho bratrem.

Jejich firma se nazývá The State of Maine Pure Spruce Gum (Čistá smrková guma ze státu Maine). Curtis se inspiroval od Indiánů z Nové Anglie, kteří přežvykovali ztuhlou mízu ze smrku.

První “žvýkačka” pochází z neolitu (9000 let př.n.l), kdy obyvatelé Země žvýkali pryskyřici nebo šťávu z gumovníku. Pomáhala proti zaníceným dásním či bolavým zubům. Mnoho kultur tehdejšího světa tyto dezinfekční účinky znalo a jistě si na gumách pochutnávaly.

„Chystáme ještě parafínovou žvýkačku s vanilkovou příchutí. Můžete se na ní těšit v následujících týdnech,“ odpověděl na otázku John Curtis, zda nás čekají nějaké nové druhy této novinky.

Křištálová kouleVěštecká koule

Curtisovy žvýkačky nakonec moc neobstojí. Jsou prý moc tuhé a nemají výrazně dobrou chuť.

Další zlepšovatel žvýkaček bude William Finley Semple, kterému bude roku 1869 udělen patent na žvýkací gumy.

Thomas Adams začne do materiálu přidávat lékořici, a tak vznikne první ochucená žvýkačka s názvem Black Jack. Adams bude později rovněž autorem ovocné žvýkačky Tutti Frutti, pro jejíž prodej vynalezne také automat, který bude umístěn v newyorském metru.

V roce 1892 se na trhu objeví William Wrigley, jehož továrna začne vyrábět dva nové druhy žvýkaček, Juicy Fruit a Wrigley’s Spearmint.

Zdroj: CT24.cz

Témata: podnikání, žvýkačky

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt