V Kosmonosech se mlátí i v noci, svazáci vypomáhají

V Kosmonosech se mlátí i v noci, svazáci vypomáhají zdroj: Vestec.cz

5. 8. 2011, 7:58 | Jakub Hájek

stalo se 5. srpna 1951 50. léta

Kosmonosy – V sobotu 28. července začali s výmlatem členové JZD Kosmonosy na okrese Mladá Boleslav.

Od rána do večera hučí tři mlátičky na družstevních polích. Dvě pracovní skupiny pro rostlinnou výrobu rozdělily se na čety, aby tak stačily stavět obilí, které jim seče STS Březno, i práci u mlátiček.

Čety se střídají. Ty, které dopoledne mlátí, jdou odpoledne stavět, a ty co dopoledne stavěly, odpoledne jdou k mlátičce. V noci mlátí na dvou mlátičkách kosmonoští svazáci.

U žita, které již mají vymlácené, a kde hektarový výnos činil 29 q, dodali o 106 q víc, než činil předpis. U pšenice, které již vymlátili a odevzdali do 3. srpna 100 q, předpokládají družstevníci průměrný výnos přes 30 q na hektaru.

Družstevníci v Kosmonosích mají již celkem posečeno 153 ha obilovin a tam, kde nejsou podsevy, mají již také provedenou podmítku.

Rudé Právo, 5. 8. 1951, str. 1

Zdroj: Rudé Právo – Archiv.ucl.cas.cz

Témata: komunismus, svazák, žně

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 20. 9. 2020, včera měl(a) svátek Zita

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt