V příští polské pětiletce elektřina ve všech vesnicích

V příští polské pětiletce elektřina ve všech vesnicích zdroj: Wikipedia.org

1. 7. 2011, 8:31 | Jakub Hájek

stalo se 1. července 1970 70. léta

Varšava – Před dvaceti lety byl v Polsku přijat zákon o elektrifikaci vesnic a osad. Takový zákon si vynutila situace, neboť polská vesnice byla z předválečné doby velmi zaostalá. V době, kdy byl přijímán zmíněný zákon, používalo elektřinu necelých 14 procent rolnických usedlostí.

Po dvaceti letech, v nichž polská lidová vláda věnovala značné finanční prostředky do zemědělství, je elektrifikováno 86,7 procenta hospodářství a všechny státní statky. V absolutních číslech to představuje jeden a půl milionu rolnických hospodářství a šet tisíc státních statků.

Postup elektrifikace polského venkova spolu s používáním strojů a umělých hnojiv značně změnil život i zemědělskou výrobu, která i při převaze soukromých hospodářství zvýšila výnosy čtyř druhů obilovin na více než dvacet centů z hektaru proti dřívějším jedenácti. Náklady na elektrifikaci zemědělství činily v posledním období ročně přes jednu miliardu zlotých. V plánu na letošní rok se počítá s částkou 1227,5 milionu zlotých.

Elektrifikace bude nyní postupovat rychleji v těch oblastech, kde je už na nejvyšším stupni, tj. v západních a severních územích. Odborníci počítají s tím, že současné tempo umožní ukončit elektrifikaci v celé zemi v příští pětiletce, tj. v roce 1975.

Zdroj: Rudé Právo – Archiv.ucl.cas.cz

Témata: elektřina, komunismus, pětiletka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 12. 7. 2020, včera měl(a) svátek Olga

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt