Vylepšovat si penzi spořením ve fondech bude brzy možné

Vylepšovat si penzi spořením ve fondech bude brzy možné zdroj: SXC.hu

18. 2. 2013, 9:36 | Jakub Hájek

stalo se 18. února 1994 90. léta

Praha – Zákon o penzijním připojištění se státním příspěvkem, který minulý týden schválil parlament, může pro občany znamenat citelné vylepšení jejich finanční situaci v důchodovém věku.

Například ten, kdo by po třicet let odváděl do penzijního fondu pouze sto korun měsíčně, by při započtení státního příspěvku mohl při odchodu do důchodu počítat s částkou minimálně 50 640 korun. Při dobrém hospodaření penzijních fondů však tato částka může být několikanásobně vyšší.

První penzijní fony budou zřejmě založeny již velmi brzy. Práci na jejich přípravě nám včera potvrdila například Česká pojišťovna, Česká spořitelna a Investiční a Poštovní banka. Podle Jany Severové z ministerstva práce a sociálních věcí mají o vytváření penzijních fondů zájem i firmy podnikající v hornictví.

Ukládat peníze do těchto fondů může každý občas s trvalým pobytem v České republice, který je starší osmnácti let, s tím, že spořit za něho může kdokoliv. K pravidelné měsíční úložce mu bude stát poskytovat příspěvek pohybující se od 40 korun při spoření 100 korun měsíčně a po 120 korun při spoření 500 nebo více korun měsíčně. V prvních dvou letech připojštění bude navíc státní příspěvek o čtvrtinu vyšší.

Zákon o penzijním připojištění přiblížil důchodové zabezpečení systémům obvyklým ve vyspělých ekonomikách. Namísto státního příspěvku však na Západě obvykle existuje možnost odečíst si část pojistného od základu daně z příjmu. V Německu, kde má soukromé důchodové připojištění asi 40 procent pracujících, jde například o šest tisíc marek ročně.

Zdroj: MF Dne, 18. února 1994, str.1

Témata: důchod, finance, fond, pojištění, stáří

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 5. 4. 2020, včera měl(a) svátek Ivana

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt