Vysoké učení technické v Brně získalo nový počítač, operační paměť 32 768 slov vyráží dech

Vysoké učení technické v Brně získalo nový počítač, operační paměť 32 768 slov vyráží dech zdroj: Wikipedia.org

29. 9. 2012, 13:04 | Jiřina Nováková

stalo se 29. září 1966 60. léta

Brno – V laboratoři počítacích strojů strojní fakulty Vysokého učení technického v Brně byl instalován další počítací přístroj. K dvěma malým počítačům přibyl výrobek švédské firmy SAAB, střední počítač D 21.

Provádí v průměru sto tisíc operací za vteřinu, jeho vnitřní operační paměť obsáhne 32 768 slov, vnější magnetická pásková paměť 16 miliónů slov.

Je vybaven rychlotiskárnou o výkonu 1250 řádků za minutu. Hodí se nejen k programování vědecko-technických výpočtů, ale i k hromadnému zpracování dat.

Díky tomuto zařízení bude moci laboratoř rozšířit svou spolupráci s podniky při zavádění automatizace provozu a pokrokových metod v plánování.

V současné době vedou švédští odborníci v laboratoři kurs, jehož se účastní i pracovníci některých podniků, například TOS Kuřim, Královopolské strojírny Brno, Armabetonu Praha a jiné.

Novinkou brněnské laboratoře je též vypracování programu, umožňujícího řízení počítače dálnopisem. Tento způsob vyzkoušený u MINSK 22 zkracuje podstatně prostoje strojového času. Dálnopisné řízení je rychlejší a odpadají ztrátové časy, zejména při opravovámí programů.

Roční úspora ve srovnání s ručním ovládáním představuje asi půl miliónu korun.

Zdroj: Rudé právo, 29. září 1966,  str. 1

Témata: komunismus, počítač, Vysoké učení technické

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 15. 4. 2021, včera měl(a) svátek Vincenc

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt