Zahrajte si na realitního makléře v nové hře Monopoly

Zahrajte si na realitního makléře v nové hře Monopoly zdroj: Worldofmonopoly.com

5. 11. 2012, 13:23 | Tadeáš Sedláček

stalo se 5. listopadu 1935 ½ 20. stol.

Salem, Massachusetts – Americká firma orientující se na výrobu hraček a deskových her dnes vydala novou hru Monopoly. Klade si za cíl vysvětlit hráčům zábavnou formou fungování tržního mechanismu při obchodování s nemovitostmi.

Ačkoliv začala masová produkce teprve s úderem dnešního dne, prvopočátky hry sahají až na počátek 20. století. V roce 1903 představila Elizabeth Maggie svou hru The Landlords Game. Ta se od dnes vydané hry lišila především propracovaným daňovým systémem. Do vývoje hry poté vstoupila ještě další žena – Ruth Hoskins, která si s sebou vzala hru do Atlantic City a bezejmenné ulice ve hře přejmenovala po vzoru těch v Atlantic City.

Herní plán k dokonalosti dovedl Charles Darrow, který roztřídil ulice do cenových skupin a navzájem je odlišil barevnými štítky. Před rokem kompletní hru prodal společnosti Parker Brothers, která několik měsíců pilovala její finální podobu, která spatřila světlo světa až dnes.

Redakce strávila celý víkend intensivním hraním “Monopolů”, takže vám můžeme nabídnout exklusivní poznatky ze hry. Jako ve spoustě dalších her se hráči pohybují po herním plánu prostřednictvím figurek (ty mají roztodivné tvary od klobouku až po křižník) a hrací kostky. Po šlápnutí na příslušné políčko si můžete zakoupit ulici či veřejnou budovu (elektrárny, vodárny či nádraží) od banky, která je na počátku hry vlastníkem všech nemovitostí.

Pokud však už někdo budovu drží, jste povinni mu zaplatit nájem. Poměrně silný je zde však element náhody. Ten je zastoupen prostřednictvím karet Náhoda a Pokladna. Vítěz tak nemusí být ekonomicky nejzručnější hráč, ten může klidně vyhlásit bankrot uprostřed hry. Tento fakt však nemění nic na tom, že s touto hrou si užijete velkou spoustu zábavy a navíc si osvojíte základní principy realitního trhu.

Nezbývá než doufat, že tato hra vyjde brzy i v Československu, neboť ne každý má ve Spojených státech příbuzné.

Křištálová kouleVěštecká koule

Monopoly se stane komerčně nejúspěšnější deskovou hrou všech dob, vydána bude neuvěřitelně velká spousta verzí. Zpočátku budou rozdíly mezi verzemi způsobeny pouze odlišným místem vydání (takže se v podstatě jedná o lokalizace), později budou měněny také herní mechanismy (ve 21. století se dokonce bude platit platební kartou místo stávajících papírových peněz).

Zdroj: en.wikipedia.org

Témata: ekonomika, hry, monopol, trh, zábava

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt