Započala měnová reforma, budeme opět platit československou korunou

Započala měnová reforma, budeme opět platit československou korunou zdroj: Rozhlas.cz

1. 11. 2010, 9:37 | Václav Bešťák

stalo se 1. listopadu 1945 ½ 20. stol.

Praha – V Československé republice dnes odstartovala druhá měnová reforma, která by měla trvat do léta příštího roku. Cílem této reformy je především snížit počet peněz v oběhu, ale hlavně znovu zavést československou korunu. Skupina lidí, jež reformu připravuje, chce tedy hlavně zlikvidovat inflační válečné peníze.

Válka skončila, a tak pro Čechy a Slováky nemůže být snad lepší zprávou, že mohou opět začít platit československými korunami, jako tomu bylo za první republiky. Spousta lidí s nimi začala spontánně platit hned po skončení války, ale díky měnové reformě je mohou používat už legálně. Do oběhu byla zařazena i bankovka v hodnotě 2 000 Kčs, nicméně její oběh je zatím omezen jen na území Slovenska.

„Měnová reforma je současně v našich dějinách největší operací státně-finanční. Musíme nalézti krytí pro závazky státu již dnes existující, tj. pro náš státní dluh a pro závazky, jež náš stát musí v důsledku války převzít, ať přímo či nepřímo skrze zvlášť tomu zřízené instituce,“ řekl ve svém rozhlasovém projevu prezident Edvard Beneš.

Záznam projevu prezidenta Edvarda Beneše k měnové reformě

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Do dnešního dne jste se mohli na našem území potkat se šesti měnami, a to protektorátními korunami, říšskými markami, slovenskými korunami, polskými zlotými, maďarskými pengy či poukázkami československé východní armády. Tyto měny budou postupně stahovány z oběhu a pokud v nějaké z nich vlastníte peníze, budete si je moci vyměnit za československé koruny v poměru 1:1. Vyměnit si ale tak můžete maximálně 500 Kčs, neboť vyšší částky budou nuceně složeny na vázané vklady. Dnes byl také stanoven nový kurs vůči americkému dolaru, kdy 1 USD = 50 Kčs.

Nová podoba československých bankovek

Jednu měnovou reformu za sebou již Československo má. Proběhla v roce 1919 a jejím úkolem bylo oddělit československý peněžní oběh od ostatních částí toho času již bývalého Rakouska-Uherska. Byla také zavedena československá koruna a tzv. zlatý standard, tedy pravidlo měnového systému, ve kterém je ekonomickým měřítkem zlato. Hlavním hybatelem této reformy byl tehdejší ministr financí Alois Rašín, velmi významný československý ekonom.

[poll id=”21″]

Křištálová kouleVěštecká koule

Další měnová reforma v Československu proběhne v roce 1953. V ní bude odstraněn například přídělový systém, černý trh a bude vyřešen problém se znehodnocenou měnou. Zároveň dojde ke změně poměru, v jakém se bude přepočítávat hotovost na osobu. Například kilogram chleba bude stát 2,60 Kčs, kilo másla 42 Kčs a litr rumu 57,60 Kčs.

Zdroj: Wikipedia.org, Rozhlas.cz (+audio), fotografie bankovek: Tady.cz

Témata: Alois Rašín, banka, bankovka, Edvard Beneš, koruna, měna

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 30. 10. 2020, včera měl(a) svátek Silvie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt