Chodský zbojník Kozina popraven

Chodský zbojník Kozina popraven zdroj: Historika.fabulator.cz

28. 11. 2012, 15:32 | Tadeáš Sedláček

stalo se 28. listopadu 1695 starší

Plzeň – Jan Sladký Kozina, vůdce buřičských Chodů, byl dnes zrána v Plzni popraven. Zřejmě tak skončí jeden z nejdelších vnitrostátních konfliktů v Českém království, tj. boj Chodů proti robotní povinnosti.

Počátky nepokojů lze vysledovat až na konec 15. století, kdy pánové ze Švamberka upírali Chodům svobodu od robotní povinnosti. Tu měli zaručenou výměnou za strážení hranice s Bavorskem, avšak na konci 15. století se hranice i zahraniční vztahy stabilisovaly natolik, že se služby Chodů staly zbytečnými, museli tak přijít i o svá privilegia.

To se však neobešlo bez ozbrojených rebelií, jak proti feudálovi, tak proti císaři – Chodové se účastnili například prvního stavovského povstání z roku 1547, to však bylo potlačeno. Nový dech nabralo povstání až o více než sto let později, pod vedením Jana Sladkého Koziny. Ten s několika dalšími jel jednat o postavení Chodů do Vídně, avšak zde byla celá skupina zatčena.

Mezitím vytáhlo vojsko do pole a zasáhlo proti chodským vesnicím a městům. Wolf Maximilian Laminger von Albenreuth, přezdívaný Lomikar, se zasadil o trest nejvyšší pro chodského vůdce Kozinu. Ten byl tedy dnes popraven. Samotná poprava oběšením byla velice dramatická, Kozina krátce před vykonáním trestu troufale předpověděl, že se s Lomikarem do roka a do dne setká u božího soudu.

Křištálová kouleVěštecká koule

Lomikar skutečně přibližně za rok od popravy Jana Sladkého Koziny zemře. Chodové se ještě počátkem 18. století pokusí doručit císaři několik stížností na vrchnost, všechny tyto stížnosti jsou ale vyřešeny ve prospěch šlechty. Chodové se tak dočkají osvobození od robotní povinnosti až roku 1848, kdy bude zrušena pro celé rakouské mocnářství.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: České království, Chodové, Chodsko, oběšení, poprava, povstání, Rakouské císařství, šibenice

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 4. 7. 2020, včera měl(a) svátek Radomír

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt