Domnělý privatýr kapitán William Kidd byl odsouzen za pirátství

Domnělý privatýr kapitán William Kidd byl odsouzen za pirátství zdroj: Wikipedia.org, Howard Pyle

23. 5. 2011, 13:54 | jaroslavpoks

stalo se 23. května 1701 18. stol.

Wapping, Anglie – Úkol kapitána Williama Kidda a jeho posádky byl jasně zadán: přepadejte cizí obchodní lodě, především ty nepřátelské, francouzské. Svého času úspěšný a úznavaný námořník-bojovník by býval byl ve slávě i zesnul, kdyby nesešel na scestí a nespáchal nemyslitelný hrdelní zločin – přepadení bratrské, anglické lodě.

William Kidd nabyl díky velkým úspěchům a zkušenostem, jež dával hrdě najevo, titul privatýra, tedy prachobyčejného piráta, který však loví pouze nepřátelské lodě. Byl všemi chválen a jeho loď se stala postrachem celého oceánu. Přesto se o něm vědělo, že se čas od času zachováná velmi spontánně a nepředvídatelně.

Například když na počátku své karitéry narazil se svou lodí Adventure Galley na řádově výše postavenou loď, které měl dle zvyklostí vyjádřit poklonu. Po chvíli bez složení pocty vypálila loď z kanonu, aby kapitána Kidda přiměla k respektu. Ten ale reagoval velmi nedůstojně a nechutně – ukázal lodi nahaté pozadí a s lodí odjel.

A když se nedávno nechal zlákat bohatstvím, jež převážela anglická loď, uvázal si na krk pomyslnou oprátku. Na tu pravou se dnes sešly podívat stovky lidí do Wappingu v Anglii. Kapitán William Kidd byl odsouzen za pirátství a vlastizradu, za což byl potrestán smrtí pověšením.

Křištálová kouleVěštecká koule

Jak se později na základě dochovaných historických pramenů ukáže, na lodi, jež se stala Kiddovi osudnou, byla celá posádka francouzská, jen kapitán byl anglického původu. Dle tehdejších zvyklostí měla být loď jako celek tak považována za francouzskou, nikoliv anglickou. Kapitán William Kidd se tak s největší pravděpodobností pirátství nedopustil.

Zdroj: Achievements.co.uk, Wikipedia.org

Témata: lodě, loupež, trest smrti

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 30. 9. 2020, včera měl(a) svátek Michal

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt