Jonestownský masakr: Více jak 900 lidí spáchalo hromadnou sebevraždu

Jonestownský masakr: Více jak 900 lidí spáchalo hromadnou sebevraždu zdroj: Blogspot.com

18. 11. 2010, 14:22 | Matěj Malecha

stalo se 18. listopadu 1978 70. léta

Guayana – Během noci ze 17. na 18. listopadu se v Guayanské džungli odehrál nepochopitelný masakr. Život si zde vzalo přes 900 lidí, mezi nimi bohužel i mnoho dětí. Sektu vedl James Warren Jones a patrně on rozkázal sebevraždu vykonat. Udělal tak kvůli předcházejícímu konfliktu s kongresmanem Leo J. Ryanem, který se byl na komunitu podívat, aby potvrdil či vyvrátil zvěsti o tamnějších praktikách. Situace se zvrtla natolik, že Jones vydal rozkaz za každou cenu zabránit odchodu kongresmana a jeho doprovodu z pozemku sekty.

Vznik sekty

Církev Chrám lidu (též Svatyně lidu) vznikla roku 1955 ve městě Indianapolis a zpočátku nesla mnoho prvků křesťanství. Později došlo k odklonu od Bible a z církve se začala stávat sekta kombinující několik náboženských směrů společně s prvky socialismu. Díky orientaci na sociálně slabší černou vrstvu však i přesto začala zaznamenávat vysoký příliv nových členů. V roce 1965 došlo k přesunu, tehdy již početné komunity, do San Franciska.

Zde Jones žil a hledal nové stoupence až do roku 1972. V tomto roce se začíná zvedat vlna nevole ze strany veřejnosti. Proběhl tedy rychlý přesun do Guayany, kde se komunita usadila na zakoupeném pozemku, čímž se na nějakou dobu stáhla do ústraní. Novou „zemi zaslíbenou“ nazval vůdce Jonestown.

Návštěva Jonestownu

V posledních měsících se však začínaly objevovat zprávy, že v komunitě není vše v pořádku. Údajně mělo docházet k zpronevěřování peněz, bití a týrání členů a sexuálnímu obtěžování. Tuto skutečnost se vydal prověřit kongresman Ryan, spolu s ním dva spolupracovníci, devět novinářů a několik členů Concerned Relatives Committee. Jejich příjezd do Jonestownu znamenal poslední ránu pro již dost narušenou stabilitu poměrů.

Ve chvíli, kdy kongresman opouštěl komunitu, se s ním mělo k odchodu dalších dvacet Jonesových „oveček“. Toto Jones nedokázal pochopit, a tak na celou skupinu nechal pálit samopaly. Mrtev na místě byl kongresman Ryan, spolu s ním kameraman Bob Brown, reportér Don Hartus, fotograf Greg Robinson a bývalá členka hnutí. Dalších jedenáct lidí bylo zraněno.

Po tomto činu si nejspíše Jones uvědomil, že není cesty zpět. Rozkázal tedy všem sektářům spáchat sebevraždu požitím kyanidu. Pravděpodobně jenom část lidí uskutečnila tento čin dobrovolně, většinu podle všeho donutil. Sám se pak zastřelil. Ve vzniklém zmatku se podařilo několika málo lidem utéci do okolního pralesa.

V součastnosti probíhá podrobné vyšetřování, které by mělo osvětlit všechny nejasnosti. Také probíhá pátrání po přeživších svědcích, protože jejich svědectví by mohla velmi výrazně usnadnit objasnění celého neštěstí.

Aktualizováno 21. listopadu: Zveřejněné záznamy televize MSNBC

Křištálová kouleVěštecká koule

Zdroj: Wikipedia.org, Oleweb.net, Avalon.wz.cz, rf-hobby.cz (Epocha speciál), XMan.cz

Témata: masakr, sebevražda, sekta

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Ne: Více JAK 900

  Jago, 20. 11. 2010 12:20

  Reagovat

  Ne: Více JAK 900 lidí…, ale Více NEŽ 900 lidí

  • Co je špatného na

   Matěj Malecha, 20. 11. 2010 17:53

   Reagovat

   Co je špatného na JAK?

   BTW: Co to je za zvyk poslední dobou, neustále pouze hledat chyby a nedostatky. To nemáte co jiného říct k samotné události?

   • Ještě mě teď napadlo,

    Matěj Malecha, 20. 11. 2010 17:56

    Reagovat

    Ještě mě teď napadlo, že asi není úplně normální, u připomenutí smrti 900 nevinných lidí řešit zrovna drobnost v titulku …

   • Taky mě překvapuje, že

    Jakub Hájek, 20. 11. 2010 20:14

    Reagovat

    Taky mě překvapuje, že více než/jak :-) obsah se tu řeší často jen forma. A to i v případech, kdy jde o stylistiku, kde neexistuje jedna zřejmá a všeobjímající pravda :-)
    Zase na druhou stranu i takováto zpětná vazba je důležitá. Jen je otázka, jestli připomínky k jazykové stránce článku se hodí do komentářů, kde se předpokládá diskuze k obsahu…

  • Český národní korpus (http://ucnk.

   Jaroslav Pokš, 21. 11. 2010 12:20

   Reagovat

   Český národní korpus (http://ucnk.ff.cuni.cz/verejny.php) uvádí spojení „více jak“ 249krát. Vzhledem k přispěvatelům ČNK lze jej považovat za stylisticky správný.

   • Vy ste sa snad

    jurkoool, 23. 11. 2010 18:35

    Reagovat

    Vy ste sa snad zblaznili.
    Aky stupen cynizmu a idiocie potrebuje clovek na to aby po precitani takehoto clanku zacal v diskusii riesit nejaku nepodstatnu gramaticku nuansu?
    Neuveritelna pitomost.

 • Jimes Warren Jones? Snad

  turok, 22. 11. 2010 18:32

  Reagovat

  Jimes Warren Jones?
  Snad James.

 • Tamější ne tamnější

  ok, 18. 11. 2012 20:58

  Reagovat

  Tamější ne tamnější ;-)

 • video je uz odstranene

  David Olmos Justiniano, 18. 11. 2012 23:25

  Reagovat

  video je uz odstranene z youtube

Čtvrtek 3. 12. 2020, včera měl(a) svátek Blanka

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt