Král Václav byl v Olomouci zavražděn!

Král Václav byl v Olomouci zavražděn! zdroj: Tydeniky.cz

4. 8. 2012, 18:23 | Michala Ondrušková

stalo se 4. srpna 1306 starší

Olomouc – Dnešního dne, krátce po polednách, naši zemi stihla krutá rána – již druhá v krátké době. Král Václav III. byl úkladně zavražděn! Nestihl se tak ani dožít sedmnáctého roku svého života a druhého roku vlády.

Stalo se tak v Olomouci, na terase domu děkana Budislava. Král byl zákeřně třikráte bodnut dýkou do srdce, když odpočíval na lůžku. Bohužel mu již nebylo pomoci, a na místě skonal.

Čí byla ruka královraha není zatím úplně jisté. Svědkové tvrdí, že z komnat vyběhl muž, snad jakýsi Durynk, řečený Konrád z Botenštejna. V ruce prý držel zkrvavený nůž a něco křičel. Stráže okamžitě zakročily, a Durynka na místě zabily. Není tak možné vyzvěděti od něj, na čí popud jednal. Je také možné, že vyděšený pán z Botenštejna našel mladého krále mrtvého spolu s nožem, a zděšen vyběhl upozornit stráže, načež došlo k nepochopení. V děkanském domě nyní panuje pochopitelný povyk, rozhořčení a zármutek, a tak je zřejmě brzy na vynášení soudů.

Ať už byl důvod k hroznému činu jakýkoliv, zármutek je o to větší, že je tomu jen něco málo přes rok, kdy souchotinám podlehl král Václav II., otec zavražděného krále. Mladý král tak panoval velmi krátce. Václav III. po sobě zanechal vdovu Violu Těšínskou, se kterou ovšem nestihli zplodit potomka a dát tak zemi následníka trůnu.

Tímto smutným dnem tak končí rod Přemyslovců. Českému království vládli odnepaměti, a teď po celých staletích vymírají po meči. Levobočná opavská větev nebude s největší pravděpodobností moci trůn převzít, jak už bylo ostatně dříve ustanoveno papežským výnosem. Je tedy v rukách osudu, kdo vznese své nároky na český a polský trůn. Nejvýznamnějším pretendentem se zřejmě stane králův švagr, Jindřich Korutanský, který je manželem Václavovy sestry Anny. Rod Přemyslovců by tak sice nepřetrval formálně, alespoň v krvi jejich potomků by však dál kolovala přemyslovská krev.

Král Václav se zdržel v Olomouci k sesbírání zemské hotovosti, se kterou měl v plánu tažení na Vladislava Lokýtka. K boji však nyní pravděpodobně nedojde, a je otázkou, co se stane s polskou korunou. Lid Českého království se ale v těchto chvílích modlí hlavně za spásu duše svého krále a za potrestání ohavného a zbabělého činu.

Křištálová kouleVěštecká koule

České království to v následujících letech nebude mít lehké. Na trůně se vystřídá Jindřich Korutanský s Rudolfem Habsburským, až nakonec koruna připadne Janu Lucemburskému, který si vezme Elišku Přemyslovnu.

Těžko říct, jestli v nastalých zmatcích nikdo vraždu krále Václava vyšetřovat nestíhá, nebo ani nechce. Budoucí dějepravci se budou o totožnosti vraha přít celá léta. Jako pravděpodobné se ukáže, že zabitý Konrád vrahem nebyl. Dokonce prý ještě dlouho potom žil. Došlo k záměně jména? A měla na svědomí královu smrt šlechta, která se obávala, že bude muset vracet statky, nebo některý ze sousedních králů? Motivů i pachatelů může být mnoho, a vyšetřování se povede pomocí starých listin ještě za sedm století. Skutečnou pravdu však zahalí dějiny.

Zdroj: Panovnici.cz, Wikipedia.org, E-stredovek.cz

Témata: atentáty, král, panovník, válka, vražda

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • mazec.

  dena, 7. 8. 2012 21:13

  Reagovat

  mazec.

  • Krásný svátky vánoční úspěšnej

   lulan, 8. 12. 2012 11:46

   Reagovat

   Krásný svátky vánoční úspěšnej a hlavně zdravej novej rok
   2013 PŘEJI S LÁSKOU VŠEM NA SVĚTĚ

 • Mazec víš kdo byl

  lulan, 8. 12. 2012 11:39

  Reagovat

  Mazec víš kdo byl jeho fotřík? nesedí náhodou na věčné časy na koni na Václaváku?

 • Vymřel rod Přemyslovců v

  JUDrKarelVlk, 6. 3. 2015 15:04

  Reagovat

  Vymřel rod Přemyslovců v roce 1306.Škoda, že nebyla zcela legitimizována opavská větev Přemyslovců.Její poslední člen, Václav hrbatý zemřel v roce 1521

Pátek 28. 2. 2020, včera měl(a) svátek Alexandr

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt