Kruté řádění dvou studentů Columbine High School si vyžádalo 13 životů

Kruté řádění dvou studentů Columbine High School si vyžádalo 13  životů zdroj: Wikipedia.org

20. 4. 2011, 16:41 | Matěj Malecha

stalo se 20. dubna 1999 90. léta

Littleton – Těžko popsatelného a naprosto nepochopitelného činu se dnes dopustili dva studenti Columbine High School, když vtrhli do školních prostor a chladnokrevně postříleli 13 lidí.

Kruté řádění

Studenti Dylan Klebold (17) a Eric Harris (18) vtrhli krátce po jedenácté hodině do areálu školy ozbrojeni brokovnicemi, poloautomatickou puškou a lehkým samopalem. Začali procházet školou a střílet všude kolem sebe. Naštěstí hlavní část jejich plánu, totiž odpálení silné nálože ve školní jídelně, nevyšla. Přesto si jejich řádění vyžádalo dvanáct mrtvých studentů, jednoho mrtvého učitele a dvacet zraněných. Po hodinovém řádění spáchali oba agresoři sebevraždu střelou z pušky do hlavy.

Podle použití výbušnin a chladnokrevnosti, s jakou chlapci vraždili, se zdá, že se nejednalo o konání v afektu. O to více je zarážející, že plánování nikdo nepostřehl. Jak vypověděli rodiče chlapců, ničeho si nevšimli a nemají ponětí, jak dlouho mohli útok plánovat.

V tuto chvíli se kolem školy shlukují studenti a rodiče, kteří přišli uctít památku těch, kteří neměli tolik štěstí. Všude po areálu se hromadí místa s květinami.

Obrovské překvapení

Spolužáci jsou šokováni, čeho se Eric s Dylanem dopustili. Tito dva sice na škole byli známí svou zálibou ve zbraních a vědělo se o nich, že se scházejí s podobně smýšlejícími studenty, avšak možnost, že by byli schopni takto brutálního činu, nikoho ani v nejmenším nenapadla. Vůči svému okolí nikdy nepodnikli žádné agresivní výpady a pocházeli z dobře situovaných rodin se stabilním zázemím. Proč to udělali, není nikomu jasné.

Podle výpovědí svědků stříleli chlapci náhodně a nikoho nehledali. I tento poznatek určení účelu střelby stěžuje. Policie rozjela rozsáhlé pátrání, které má za úkol zjistit mj. motiv činu.

Křištálová kouleVěštecká koule

Nakonec vyjde najevo, že útok na školu byl chlapci cíleně plánován více než rok. Během této doby vytipovávali nejvhodnější místa k útoku a sháněli zbraně a výbušniny.

Jasný motiv se nikdy nepodaří odhalit. Z deníků, které si chlapci vedli, se nepodaří vyčíst žádný konkrétní důvod. Jediným cílem akce bylo co nejvíce obětí.

Na památku obětí bude v areálu postavena pamětní deska a budou probíhat pravidelné vzpomínkové akce.

Zdroj: Dante.xf.cz, CT24.cz

Témata: škola, vražda

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt