Masakr Waco: Nepovedený zásah v Texasu si vyžádal 85 životů

Masakr Waco: Nepovedený zásah v Texasu si vyžádal 85 životů zdroj: Texas-fire.com

19. 4. 2011, 15:22 | Matěj Malecha

stalo se 19. dubna 1993 90. léta

Waco – Obléhání sekty Davidiánů vyvrcholilo po 51 dnech útokem jednotek ATF, FBI a Národní gardy na ranč ležící na kopci Mt. Carmel. Tento pokus o rozehnání sekty se však zvrhnul v hrůzný masakr. Během požáru objektu zemřelo 85 osob.

Sekta Davidiánů je odnoží církve Adventisté sedmého dne. Vznikla ve 30. letech a zpočátku se jednalo o neškodné společenství. K rapidním změnám došlo až ve chvíli, kdy se do vedení sekty dostal Vernon Wayne Howell. Ten se přejmenoval na Davida Koreshe a prohlásil se za mesiáše, přičemž sektu začal připravovat na Apokalypsu, posedlý částí Bible – knihou Zjevení.

Začátek obléhání

Celé obléhání začalo 28. února, kdy ATF (United States Bureau of Alcohol, Tobacco, and Firearms) provedla přepad tábora kvůli velkému množství zbraní, které Koresh na ranči přechovával. Akce se však pokazila, neboť došlo k prozrazení, a tak měl Koresh se sektáři dostatečný čas se připravit. Při vniku jednotek ATF do objektu začala střelba, zatím však není jasné, kdo začal střílet první. Po dvouhodinové přestřelce se ATF stáhla s bilancí čtyř mrtvých a devatenácti zraněných. Davidiánů zahynulo pět.

Po tomto konfliktu se do případu vložila FBI s Národní gardou. Jenomže Davidiáni, připravující se na Apokalypsu mj. ukládáním zásob jídla, byli na obléhání připraveni.

Útok

Celou dobu obléhání se FBI snažila podlomit morálku spánkovou deprivací, proto během noci pouštěla hlasité zvuky a neustále osvětlovala objekt silnými reflektory. Tyto metody však nevedly k žádnému výsledku. Mizivým úspěchem bylo několik málo lidí, kteří objekt opustili. Zbytek komunity však dál pevně věřil Davidovi Koreshovi.

Po zkušenosti s Jonestownským masakrem se velení FBI  začalo obávat, že by komunita mohla spáchat hromadnou sebevraždu, a proto se nakonec odhodlala k útoku.

Operaci v časných hodinách zahájily dva obrněné vozy, které měly za úkol vypudit obyvatele objektu slzným plynem pryč z budov. S přestávkami se o to vozy pokoušely až do poledne, kdy byly poprvé spatřeny plameny. Ty nejspíše vznikly vzplanutím slzného plynu od střel Davidiánů, kteří občas pálili po obrněných vozech. Během chvíle se oheň rozšířil po celém objektu, neboť většina areálu byla zbudována ze dřeva. Na míře požáru se také podepsal hořlavý slzný plyn.

Pohasínat začal oheň až o hodinu později. Požár stál život 76 Davidiánů, včetně Davida Koreshe. Mezi mrtvými byly i ženy a děti. Příčina úmrtí byla nejenom uhoření, ale také zavalení či udušení slzným plynem. Na straně ATF bylo zaznamenáno 6 obětí.

Celá věc bude prošetřována během slyšení před Kongresem Spojených států.

Křištálová kouleVěštecká koule

Během slyšení budou jako hlavní svědci svědčit dva Davidiáni, kteří všechny události přežili.

Konečný verdikt bude stanoven ve prospěch zasahujících, u kterých nebude shledáno žádné pochybení. Naopak většina Davidiánů bude odsouzena, většinou za přestupky nebo trestné činy v souvislosti se zbraněmi, které na ranči přechovávali.

V roce 1995 se tato událost stane jedním z motivů Timothy McVeigha a Terry Nicholse ke spáchání atentátu na sídlo federálních úřadů v Oklahomě.

Zdroj: Wikipedia.org, pachtova.webpark.cz, muni.cz

Témata: požár, sekta

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pondělí 17. 2. 2020, včera měl(a) svátek Ljuba

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt