Mona Lisa ukradena! Policie je bezradná

Mona Lisa ukradena! Policie je bezradná zdroj: Lidovky.cz

21. 8. 2010, 22:07 | Matěj Malecha

stalo se 21. srpna 1911 ½ 20. stol.

Paříž – Zatím neznámým způsobem se podařilo odcizit slavné dílo Leonarda Da Vinci. Tento hrůzný objev učinil Louis Béroud. Do muzea se vypravil, aby se zúčastnil diskuze ohledně sporného umístění skleněného skeletu před Monu Lisu. Když však na místo dorazil, nalezl místo obrazu pouze čtyři kovové úchyty. Nejdříve se domníval, že Mona Lisa byla dána k dispozici fotografům, kteří ji chtěli nafotit před jejím umístěním do skleněného skeletu, neboť ten způsoboval odlesky a Monu Lisu tak nebylo možné vyfotit, ale po rozhovoru s kurátorem muzea zjistil, že bylo toto slavné a cenné dílo odcizeno.

Policie zatím pátrá bezvýsledně. Okamžitě po ohlášení krádeže se do Louvru vypravilo několik desítek vyšetřovatelů, kteří uzavřeli celý areál muzea a zkontrolovali všechny odcházející návštěvníky. Poté vyslechli personál. Tento zdlouhavý výslech však zatím přinesl jen mizivé výsledky. Jediné, co se dosud podařilo zjistit je, že ke krádeži pravděpodobně došlo mezi sedmou a půl devátou hodinou ranní. Další stopa, kterou policie zajistila, je otisk prstu z rámu Mony Lisy, který byl nalezen na jednom ze schodišť Louvru. Pravděpodobně tudy zloděj utíkal. Bohužel se nejspíše jedná o slepou uličku ve vyšetřování, neboť otisk není veden v evidenci.

Jako první podezřelý byl označen Guillaume Apollinaire, avšak nejspíše se jedná pouze o policejní střílení od boku.

Křištálová kouleVěštecká koule

Nakonec byl obraz objeven až po dvou letech od jeho ukradení. Jeho skutečným zlodějem byl Vincenzo Perugia, kterého zadržela policie 10. srpna 1913 v Miláně poté, co se pokusil obraz prodat známému obchodníkovi s uměním Alfredu Gerimu. Ten dostal dopis s nabídkou k prodeji Mony Lisy. Když Geri vyvrátil podezření, že se jedná o padělek Mony Lisy, neváhal a kontaktoval policii. Ta později Perugia zatkla. Jako důvod krádeže Perugio uvedl, že chtěl Itálii vrátit, co jí Napoleon vzal.

Celá loupež je o mnoho jednodušší, než se zdá. Vincenzo Perugia v Louvru pracoval a znal zdejší personál. Když osudného dne vstoupil do Louvru a viděl, že sál s Monou Lisou – Salon Carré –  je prázdný, neváhal a obraz ukradl. O kus dál se zbavil rámu a poté obraz pronesl ven zabalený do plátna.

Zdroj: History1900s.about.com

Témata: krádež, loupež, obraz, umění

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Ti frantíci jsou taky

  VladimirGrochta, 21. 8. 2010 22:42

  Reagovat

  Ti frantíci jsou taky mamlasové! To tam nemají nějaký ty elektronický čydla ??? Beztak v tom má prsty vedení Lůvru!!

  • v roce 1911 pochybuji,

   marthina, 21. 8. 2010 23:33

   Reagovat

   v roce 1911 pochybuji, že byla k dispozici nějaká čIdla :))

 • pěkný článek s nadpisem

  Honza, 23. 8. 2010 12:53

  Reagovat

  pěkný článek s nadpisem lákajícím přečtení :-)

  • Děkuji, dělal jsem, co

   Matěj Malecha, 23. 8. 2010 18:07

   Reagovat

   Děkuji, dělal jsem, co jsem mohl … :)

 • Opravdu zajímavé stránky..

  Petra, 25. 8. 2010 8:40

  Reagovat

  Opravdu zajímavé stránky..:)

Úterý 7. 4. 2020, včera měl(a) svátek Vendula

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt