Na Martina Luthera Kinga byl spáchán atentát, vážnému zranění podlehl

Na Martina Luthera Kinga byl spáchán atentát, vážnému zranění podlehl zdroj: Buzzhunt.co.uk

4. 4. 2011, 18:11 | Matěj Malecha

stalo se 4. dubna 1968 60. léta

Memphis – Během dnešního projevu byl na černošského aktivistu Martina Luthera Kinga Jr. spáchán atentát. Zatím neznámý pachatel na něj vystřelil z pušky a způsobil mu vážné poranění míchy.

Martin Luther King svým zraněním podlehl krátce po převozu do nemocnice. V tennesseském Memphisu byl za účelem podpoření stávky popelářů, kteří si stěžovali na nevyhovující pracovní podmínky.

Celá věc se seběhla minutu po šesté hodině. King promlouval k davu z balkonu hotelu Lorainne, kde byl ubytován, když tu se ozval hlasitý výstřel a King se sesul k zemi. Byl okamžitě převezen do nemocnice sv. Josefa, kde lékaři dělali vše proto, aby jej zachránili. Bohužel, jejich snaha byla marná, a tak nás dnes pět minut po sedmé hodině opustil nejvýznamnější bojovník za práva černochů. Bylo mu 39 let a zanechal po sobě manželku a čtyři děti.

Život Martina Luthera Kinga

Martin Luther King Jr. se narodil 15. ledna 1929 jako druhé dítě ze tří v rodině reverenda M. L. Kinga Sr. Vždy byl úspěšný a bezproblémový student, přeskočil 9. a 12. stupeň a již v patnácti začal studovat Morehouse College, kde v roce 1948 získal bakalářský titul ze sociologie. V roce 1951 přidal ještě titul z teologie. Poté absolvoval postgraduální kurz a v roce 1955 získal titul PhD na Bostonské univerzitě. Během života pak ještě obdržel několik čestných doktorátů z univerzit po celém světě.

Volání po změně

Od roku 1955 se začíná také výrazněji projevovat na poli boje proti diskriminaci a segregaci černochů. Nejprve na sebe upozorní jako vůdce bojkotu autobusové dopravy v Montgomery. Později zakládá Negro Leadership Conference on Transportation and Nonviolent Integration, oragnizaci, která má za úkol bránit lidská práva a šířit nenásilí.

Od této chvíle začíná jeho tažení proti podpůrcům segregace. Celý život hlásal bratrskou rovnost, žádal změnu, ale vždy nenásilnou cestou. V roce 1963 se krátce dostává do vězení, odkud je záhy propuštěn. Ve stejném roce je účasten na pochodu na Washington, kde pronáší svůj asi nejznámější projev I Have a Dream.

V roce 1964 získává ve 35 letech, jako nejmladší člověk na světě, Nobelovu cenu za mír. Jeho snažení nebylo nazmar, segregaci se mu podařilo zrušit. Po dosažení klíčového cíle se začal zaměřovat na celkové postavení černochů ve společnosti. Také se živě zajímal o Vietnamskou válku a jako pacifista jí odmítal.

Křištálová kouleVěštecká koule

Krátce po smrti M. L. Kinga vypuknou nepokoje ve více než 60 městech.

Pohřeb se bude konat 9. dubna a bude se ho účastnit přes 300 000 lidí.

O dva měsíce později bude při pokusu o útěk do Afriky na londýnském letišti Heathrow zadržen pachatel atentátu, James Earl Ray. Bude okamžitě odvezen do USA a začne s ním soudní proces. U soudu se k činu dozná, a tak mu bude udělen trest 99 let. V roce 1977 se mu podaří utéct, ale o tři dny později bude znovu dopaden a trest mu bude prodloužen o jeden rok navíc. Umírá v roce 1998 na selhání ledvin v důsledku žloutenky typu C.

Posmrtně získá King ještě několik ocenění. V roce 1977 jej prezident Jimmy Carter vyznamená in memoriam Prezidentskou medailí svobody. V roce 2004 mu bude udělena Zlatá medaile Kongresu.

V roce 1986 bude Martin Luther King Day (svátek na počest M. L. Kinga) vyhlášen za národní. Slaví se třetí pondělí měsíce ledna.

Zdroj: Wikipedia.org, CT24

Témata: atentáty, vražda

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 1. 10. 2020, včera měl(a) svátek Jeroným

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt