Na trase Glasgow‒Londýn řádili lupiči, odnesli si 2,6 milionu liber

Na trase Glasgow‒Londýn řádili lupiči, odnesli si 2,6 milionu liber zdroj: Virginmedia.com

8. 8. 2010, 17:51 | Matěj Malecha

stalo se 8. srpna 1963 60. léta

Buckinghamshire – Dnes, během cesty poštovního vlaku na trase Glasgow – Londýn, se podařilo skupině lupičů, zatím nejasným způsobem,  zastavit tento vlak a odnést si rekodrní lup.

Podle nejčerstvějších informací a poznatků vyšetřovatelů byla loupež velmi pečlivě naplánovana. Vše proběhlo rychle a bez násilí. Po zastavení vlakové soupravy – podle neověřených zdrojů pomocí zmanipulovaných světelných znamení – nedaleko vesnice Cheddington vnikli zloději do kabiny strojvedoucího a toho omráčili, pravděpodobně železnou tyčí. Strojvedoucí se nyní vypořádává s následky zranění v nemocnici. Po zajištění strojvedoucího zloději odpojil vagóny, kromě prvního vagónu za lokomotivou. Do zbylého vagonu poté nanesli lup a vlakem ujeli.

Jak postupovali dál zatím není jasné, policie intensivně pokračuje v pátrání a snaží se najít jakoukoliv stopu, ktrerá by je dovedla blíže ke zločincům. Zatím vědí jen tolik, že lupičů bylo kolem deseti, chovali se velmi organizovaně a bez chyb. Celá loupež proběhla tak rychle a nehlučně, že lidé ve zbylých vagónech si loupeže všimli až po útěků lupičů.

Křištálová kouleVěštecká koule

O pět dní později byla část gangu, přesněji 12 mužů, dopadena. Hlavou celé krádeže byl Bruce Reynolds, ten celou loupež vymyslel a řídil. Zbytek gangu se skládal z dalších 14 kumpánů, 3 se doposud nedokázalo vypátrat. Ukázalo se, že lokomotivou pokračovali až k viaduktu Bridego. Zde pak stodvacet pytlů s penězi přeložili do automobilu, kterým pokračovali na nedalekou farmu Leatherslade, kde celý lup rozdělili a zbavili se tak pytlů, které by je mohli, v případě policejních kontrol na silnicích, prozradit. Tuto farmu však policie objevila a později posloužila jako vodítko k zlodějům.

Gang byl v součtu odsouzen ke 300 let vězení. Biggs, Reynolds a Wilson později uprchli, avšak později byli opět dopadeni a uvězněni.

Přepadený strojvedoucí se ze šoku nikdy pořádně nevzpamatoval, do své práce se už nikdy nevrátil a v roce 1970 zemřel na leukémii. Z celkové částky 2 631 684 liber, bylo nalezeno pouze kolem 330 000 liber.

Zdroj: Wikipedia.org, ct24.cz

Témata: loupež, vlak

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 20. 9. 2020, včera měl(a) svátek Zita

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt