Nejznámější hacker Kevin Mitnick zatčen!

Nejznámější hacker Kevin Mitnick zatčen! zdroj: Dymzworld.com

15. 2. 2011, 12:14 | Matěj Malecha

stalo se 15. února 1995 90. léta

Severní Karolína – Kevin Mitnick, na kterého je od roku 1992 vydán policejní zatykač, byl dnes konečně dopaden. Stíhán byl za páchání kriminální činnosti v oblasti počítačů. Nyní čeká ve vazbě na soud.

Čím se Mitnick provinil?

Již od svého mládí se zabýval různými druhy podvodů. Už jako velmi mladý objevil způsob, jak jezdit veřejnou dopravou zdarma. O něco později bez placení i volal. Větší problémy však začal mít až v okamžiku, kdy se dostal do světa počítačů.

Poprvé byl zatčen v roce 1982 za zneužití počítačů patřících univerzitě v Jižní Kalifornii. Za podobné přestupky byl v průběhu let zatčen ještě několikrát. Rozsah a vážnost jeho útoků však narůstala. Pronikal do systémů společností, jako jsou Nokia, Motorola, DEC či Fujitsu.

Zodpovědnosti za své činy se mu dařilo vyhýbat. Až do dnešního dne, kdy ho FBI zadržela.

Škoda v miliónech dolarů

Obviněn byl z páchání trestného činu podvodu a manipulace a vlastnění ilegálně upravených telekomunikačních zařízení. Určená škoda nebyla upřesněna, pouze je známo, že částka dosahuje několika stovek miliónů dolarů. Některé zdroje hovoří o částce 300 miliónů dolarů, ale jedná se o neověřené informace. Dále Mitnickovi hrozí dlouhé vězení, v řádech desítek až stovek let.

Křištálová kouleVěštecká koule

Mitnickova kauza se ukáže jako značně nafouknutá mediální bublina. Přes prvotní závratné sumy údajných škod a hrozbu doživotí, vyvázne nejslavnější hacker světa s trestem odnětí svobody po dobu 5 let a pokutou 4 150 dolarů.

Celý případ však bude provázet pár úsměvných okamžiků. Zprvu bude porota přesvědčena, že Mitnick se naboural do systému NORAD (Velitelství vzdušné obrany Severní Ameriky) a je schopný rozpoutat jadernou válkou zahvízdáním do telefonu.

Během procesu bude klasifikován jako “vyzbrojen klávesnicí je nebezpečím pro společnost“.

Po skončení vězení mu bude zakázáno na tři roky používat počítače a mobilní telefony.

Nejzajímavějším faktem na hackerské kariéře Kevina Mitnicka je fakt, že ke svým útokům nezneužíval chyby v počítačích, ale k průnikům do systému využíval lidského faktoru. Tímto přístupem se značně liší od ostatních hackerů.

Po zkušenosti s vězením přejde na druhou stranu barikády. Založí vlastní firmu a stane se poradcem pro ochranu před sociotechnikou.

V roce 2003 vydá knihu s názvem Umění klamu (org. The Art Of Deception). Zde bude pojednávat o technikách hackerů využívajících sociálního inženýrství a hlavně o obraně proti těmto praktikám. V roce 2005 přidá ještě druhou knihu s názvem Umění nežádoucího podnikání (org. The Art of Intrusion).

Zdroj: Wikipedia.org, MozekTeVidi.cz, Lupa.cz, Root.cz, Jedinak.cz

Témata: internet, počítač

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 28. 2. 2020, včera měl(a) svátek Alexandr

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt