Planoucí drama: Veletržní palác v plamenech

Planoucí drama: Veletržní palác v plamenech zdroj: Praha.eu

14. 8. 2010, 18:38 | Matěj Malecha

stalo se 14. srpna 1974 70. léta

Praha – Včera večer, krátce před půl desátou hodinou večerní, byl na civilní linku požární stanice v Holešovicích ohlášen požár v pražském Veletržním paláci. Oznamovatelkou byla žena, která se představila jako strážná zdejšího objektu. Nejprve se tento pražský funkcionalistický skvost pokusila uhasit ve spolupráci s elektrikářem, plnící toho večera pohotovostní službu, pomocí hasicího přístroje, avšak požár byl již příliš v rozpuku, rozhodla se tedy zavolat hasičskou pomoc. Na místo byla okamžitě vypravena úderná jednotka. Ta po příjezdu na místo zjistila, že požár je daleko rozsáhlejší, než předpokládali.

Podle předběžného vyšetřování stojí za požárem nedbalost natěračů, kteří v čase předcházejícím konali natěračské práce v areálu paláce. Podle všeho se vznítila fermež.

Pravděpodobně se na síle požáru podílel i fakt, že budova byla předána do rukou podniků zahraničního obchodu a následně přestavována pro potřeby kanceláří. To znamenalo velké stavební úpravy, které narušili původní protipožární opatření. Jako hlavní problém byl materiál přestavěných prostor. K předělení jednotlivých kójí bylo použito dřevotřísky a hobry, což jsou velmi snadno hořlavé materiály. K dalšímu přiživení hladových plamenů pak posloužilo i velké množství papíru.

Požár se šířil takovou rychlostí, že ve 21:33, kdy dorazili první posily, již palác hořel v ploše skoro 400 m2. K hlavním úkolům zpočátku patřila evakuace osob. Mezi přímo ohrožené prostory patřil i biograf, kde v té době sledovalo film na šest set diváků. Další ohrožení se nacházeli na střeše, odkud byli pro nedostatek techniky evakuováni až po více jak 20 minutách.

Další nebezpečí tohoto vzplanutí bylo stálé elektrické proudění v budově, stejně tak i plynovod byl pod plným tlakem. Toto nebezpečí bylo zažehnáno až o mnoho později a znamenalo zpomalení záchranných prací. Pro větší účinek hašení byli přítomní hasiči rozděleni do 4 útočných skupin, těmto pak byly přiděleny oblasti působení.

Bohužel, požár se během formování družstev a vymýšlení taktiky, rozrostl do takových rozměrů, že ještě stále není uhašen a to i přesto, že na něm v této chvíli nasazují své životy hasiči z celé Prahy, včetně posil z nejbližších měst. Podle předběžných informací by hašení a dohašování požáru mělo trvat ještě nejméně 2 dny.

Křištálová kouleVěštecká koule

Tento požár je považován ze jeden z největších pražských požárů 20. století. Během jeho hašení, které nakonec trvalo 6 dní, nikdo nezemřel, avšak bylo zraněno 8 pražských hasičů a 1 voják pražské posádky.

Stejně tak pozdější analýza hasičského zásahu odhalila závažné nedostatky. Kvůli nízkému počtu zaměstnanců byli hasiči nuceni zasahovat v polovičním počtu, než bylo předepsáno, nehledě na nedostatek hasičské techniky.Další dopad personálního nedostatku byl minimální počet zkušených hasičů. Navíc v objektu nefungoval žádný hlásič požáru a v provozu nebylo ani centrální hasící zařízení. Také byly překročeny limity pro váhové zatížení nosných prvků. Celkem analýza objevila 17 kritických nedostatků a chyb. Požár prahu vyšel na 224 miliónů korun, což je vůbec nejvyšší cena za požár v Praze vůbec.

Palác jen o kousek unikl demolici, o které se dlouho uvažovalo. Nakonec však byl nákladně rekonstruován a později předán do rukou Galerie moderního uměni, která v něm sídlí dodnes.

Zdroj: Wikipedia.org, HZSPraha.cz

Témata: budova, oheň, požár, Praha

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 2. 12. 2020, včera měl(a) svátek Iva

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt